Barcelona het anker liet vallen. Zij bracht vijf Engelse, in Ierland gelichte regimenten mede, welke de eerstvolgende dagen te Tarra gona werden ontscheept. De Schepen van Pieterson maakten deel uit van de vloot, die reeds in de afgelopen winter had moeten ver trekken ter vervanging van het teruggekeerde eskader van Sommels- dijk, doch wegens zware stormschade was gedwongen Engelse havens binnen te lopen, terwijl Pieterson zich met zijn schepen bij Jennings had aangesloten en met deze naar Lissabon, vervolgens naar Barcelona was gezeild. Een tweede versterking arriveerde omstreeks eind April uit Napels, in de vorm van een regiment infanterie van 1300 man en ioo recruten. De 22e Mei bracht een Engelse vloot onder Norris, die te Port-Mahon had overwinterd, een detachement Keizerlijke troepen, ter sterkte van twee regimenten dragonders, te zamen 1800 man, een regiment infanterie van 1000 man en 3000 recruten. Ver moedelijk zijn tussentijds nog andere, kleinere bezendingen aange komen, zodat Starhembergs leger begin Juni een sterkte gehad moet hebben van 34 bataljons of 23 800 man infanterie en 36 eska drons of 3600 beredenen, een macht waarmee men de verdere operaties met vertrouwen kon tegemoet zien x). Vendome had de grootste moeite in het door voorafgaande veld tochten geheel uitgemergelde Catalonië en Aragon de nodige levensmiddelen te bekomenhet meeste moest uit ver achterwaarts gelegen magazijnen worden aangevoerddit stelde echter eisen aan het treinwezen, waarop het niet was berekend. Starhemberg zag zich, bij het vele dat nog aan zijn strijdkrachten ontbrak, evenmin tot aanvallende handelingen in staat. Zodoende verstreek het voor jaar; vervolgens dwongen de hete zomermaanden tot rust, en eerst omstreeks midden Augustus konden de eigenlijke operatiën een aanvang nemen. Intussen was Argyll 29 Mei over Genua in Barcelona gearriveerd om in plaats van Stanhope het bevel over de Britse troepen op zich te nemen. De eerste kennismaking met de toestanden op het Spaanse oorlogstoneel beviel hem slecht. In het bijzonder griefde het hem, dat men hem zonder geld had gelaten, zodat hij de treurige toestand der Britse troepen machteloos moest aanzien. Er brak bij deze troepen zelfs openlijk muiterij uit, die hem noodzaakte cavalerie tegen de muiters te doen optreden, en, zoals wij horen, enige kapiteins en andere officieren te laten ophangen 2). 82 Feldzüge XIII 357-363. Montese aan Heinsius, Genua 12 April 1711 (Heins. arch. 1619). Over Pieterson: De Jonge, Zeewezen IV, 62-67. 2) Feldzüge 370, 372. Over Argyll: Churchill II-804.

NIMH | 1964 | | pagina 106