Omstreeks dezelfde tijd kwam, eveneens via Genua, de brigadier Montese in het leger, ter vervanging van Belcastel als bevelhebber der Staatse troepen; evenals deze een dapper Hugenoot, die reeds lang met roem in dienst der Staten de degen had gevoerd. Van het aandeel der afzonderlijke nationaliteiten aan de krijgsverrichtingen wordt in de verhalen slechts bij uitzondering gereptuiteraard geldt dit ook voor de Hollandse troepen. Wel wordt met grote lof van hen gesproken, en werden zij om de uitstekende geest die hen be zielde tot de beste van het leger van Starhemberg gerekend. De verpleging der Staatse troepen schijnt ook beter te zijn geweest dan die der andere, hetzij door de grotere zorg der commandanten, hetzij door meer geregelde betaling. In het Oostenrijkse stafwerk is althans sprake van 'die, mit Ausnahme der Hollander, bisher so schlecht verpflegten Soldaten'. Gelukkig was de toestand bij de tegen partij niet veel beter 1). Midden Augustus trekt Vendome zijn strijdkrachten uit de zomerkwartieren bijeen in een kamp bij Cervera, met een groep bij Agramont. De sterkte van zijn veldleger wordt opgegeven als 49 bataljons en 72 eskadrons. Starhemberg had zijnerzijds de 9e juli nog een belangrijke versterking uit Engeland ontvangen, en had zijn troepen voorlopig in twee groepen geconcentreerd, namelijk de linkervleugel bij Montblanc, de rechter bij Igualada. Vervolgens ver enigen beide groepen zich ongeveer halverwege tussen de genoemde plaatsen bij Santa Coloma. Enige weken vertoeven de legers in deze posities. Half September trekt Vendome de troepen uit Cervera en Agramont samen ten Noorden van Cervera, tussen Guisona en Tarroga; een detachement dragonders wordt uitgezonden in de richting van Calaf. Duidelijk blijkt uit deze bewegingen het voor nemen Starhembergs rechtervleugel te omtrekken over Man- resa 2). Deze besluit dit te voorkomen door een stelling te bezetten aan het riviertje de Noya, bij Prats del Rey, km ten Zuidoosten van Calaf. Na de 16e van Santa Coloma te zijn opgebroken, bereikt het leger 's avonds Vesianain de morgen van de 17e wordt de genoem de stelling ingenomen. Zij werd in front gedekt door een ravijnaan de overzijde lag het door een muur als enig verdedigingsmiddel omringde stadje Prats del Rey, dat door een detachement grenadiers onder de overste Gheulen werd bezet. 's Namiddags van de 17e marcheerde Vendome tegenover de stelling opzijn artillerie opende het vuur, dat de geallieerden, wier Feldzüge 371, 372. 2) Id- 370-374- 83

NIMH | 1964 | | pagina 107