geschut nog ver achter was, niet konden beantwoorden. De vol gende dag scheen het tot een slag te zullen komen. Vendome liet het echter bij een tweetal plaatselijke aanvallen, bij wijze van in leidende gevechten, welke aanvallen mede door de Hollandse grena diers krachtig werden teruggewezen. Wat de maarschalk met zijn verdere actie heeft willen bereiken is niet duidelijk. Hij begon, alsof het een vesting gold, een regel matige aanval met parallellen en batterijen tegen het nietige Prats del Rey. Zelfs de mineur kwam er aan te pas, hoewel de muren de eerste dag al in bres lagen. Voorts hadden over en weer af en toe artilleriebeschietingen plaats, benevens schermutselingen. Waar schijnlijk was Vendome's enig doel zijn troepen bezig te houden. Starhemberg bepaalde er zich toe zijn stelling te versterken, en bleef verder eveneens passief. Drie maanden sleepte dit zonderling stukje stellingoorlog zich voort x). Aartshertog Karel kon zonder bezwaar de 26e naar Duitsland vertrekken, waar de keizerskroon hem wachtte. Van verschillende zijden was reeds veel eerder op zijn vertrek aangedrongen, maar Karels wens, zo lang mogelijk bij zijn trouwe Catalanen te blijven, had hem tot nog toe teruggehouden. Te Frankfort werd hij 1 2 Octo ber tot keizer gekroond. Zijn gemalin, weldra keizerin Elizabeth, bleef te Barcelona de regering waarnemen. Starhemberg werd als onderkoning met het militair en burgerlijk bestuur belast. Buiten het bereik der beide veldlegers vielen nog enige krijgs bedrijven voor, waarbij zeker van weerskanten blijken van moed en beleid zijn ten toon gespreid, maar die op de algemene toestand geen ingrijpende invloed uitoefenden, en die wij daarom slechts volledig heidshalve vermelden, te meer omdat niet blijkt dat er Staatse troepen aan hebben deel genomen. Hiertoe behoort het innemen, op 26 September, na een beleg van drie weken, van het aan de voet der Pyreneën gelegen kasteel van Venasque door de Franse generaal Arpagou, evenals op 2^ October een poging van de generaal Wetzel om Tortosa door beladdering te nemen, welke met zware verliezen werd afgeslagen. De 7e November bemachtigde een detachement van Vendome na een beleg van enkele dagen het weinig betekenende stadje Solsona, nadat de 400 man sterke bezetting zich tijdig in veiligheid had ge bracht 2). Vervolgens sloeg de generaal Muret met ongeveer 7000 man 84 Feldzüge 374, vlg.Montese aan Heinsius, kamp van Prats del Rey 21 November 1711I.e. Eur. Mere. 167. 2) Feldzüge 367, 370, 387-389, 393; Eur. Mere. 261, 262.

NIMH | 1964 | | pagina 108