'S'il m'etoit permis de dire mon sentiment d'un ainsi grand homme qu'est le marechal, je l'admirerai dans la conduite d'une armee, dans le choix d'un terrain, dans ses promptes et justes reso lutions; je suis persuade qu'apres les avoir prises il les soutiendra avec beaucoup de valeur, mais il me paroit que les hardies et decisives ne sont pas de son gout'. x) PORTUGAL Wat dit jaar op het Portugese oorlogstoneel aan krijgsbedrijven werd te zien gegeven, was meer schijn dan werkelijkheid. Men ver dacht het hof van Lissabon waarschijnlijk niet ten onrechte van geheime verstandhouding met Frankrijk. Dat het geen heil zag in een verbitterde strijd met Portugals enige nabuur is begrijpelijk; alleen mag men zich afvragen waarom niet liever vrede werd ge sloten dan een schijnoorlog te voeren. Waarschijnlijk is het alleen de invloed van Engeland die de sleutel geeft tot dit raadsel. Aan Spaanse zijde voerde als vanouds De Bay het bevel over 23 bataljons, 49 eskadrons en 16 stukken; het Portugese leger onder Villaverde moet uit 15 000 man voetvolk en 3000 ruiters hebben bestaan. Een deel hiervan waren Engelsen onder bevel van de luitenant-generaal Lord Portmore. In Maart openden de Portugezen de veldtocht met het innemen, na een beleg van vier dagen, van Miranda de Douro, heel in het Noorden, dat de tegenpartij het vorig jaar had veroverd. De be zetting werd krijgsgevangen, doch het hof gaf order haar vrij te laten. Tevens werden drie naburige Spaanse stadjes, waar Portugese bezetting lag, verlaten. Llit een en ander bleek duidelijk, zo schrijft Schoonenberg, dat er 'intelligentie' in het spel was. Begin Mei kreeg Villaverde last de veldtocht in Alentejo te openen. Hij verzamelde zijn leger bij Estremos. De Bay, die bij Badajoz stond, was hem reeds vóór, trok de Caya over, foerageerde de omtrek af tot bij Campo Mayor en beschoot zelfs Elvas. Villa verde antwoordde op het einde der maand met een inval over de Guadiana, waarbij hij tot Safra doordrong, veel buit maakte en veel contributie inde. De Bay keerde daarop terug, en een paar dagen stonden de tegenstanders zelfs tegenover elkaar, zonder elkaar nadeel te berokkenen. De operatie duurde tot 9 Juni, toen Villaverde 86 Feldzüge 394-407. Montese aan Heinsius 13 en 28 December 1711 (zie bijlage 10), I.e. Eur. Merc. 1712, p. 21-27, alwaar uitvoerige brieven over het ontzet van Cardona. Een 'Relation' van het ontzet in de Kon. Bibliotheek, pamflet nr. 16023.

NIMH | 1964 | | pagina 110