verschansingen; door de zorg van Yvoy werden 2000 palissaden te water uit St. Amand naar Douai vervoerd. Opdracht werd gegeven voor het bakken van brood in Douai voor 30 000 man. De grote bagage der troepen bleef in de garnizoenenalleen de tenten werden meegenomen. Als plaats van overgang werd na herhaalde beraad slaging het vak van l'Ecluse, Arleux en Aubencheul-au-Bac geko zen. Voor het uiteindelijke succes evenwel zou alles er van af hangen of men inderdaad de vijand zou 'prevenieeren'. Misschien zou dit zijn gelukt, indien de oorspronkelijke datum van 10 April had kunnen worden aangehouden. De voorbereidende bewegingen waren de vijand niet ontgaan, en Montesquiou besloot het bezetten der frontieren niet langer uit te stellen. De 10e gaf hij bevel de Scarpe-Sensettelinie met 72 bataljons te bezetten van Montenescourt tot Paillencourt, wat binnen drie dagen moest zijn voltooid. De kantonnementen der ruiterij liet hij in Noordelijke richting verplaatsen, zodat deze in twee dagen in de lijn Arras-Cambrai kon zijn samengetrokken. De 11e ontving de maarschalk bericht, dat de geallieerden met omstreeks 40 000 man bij Pont a Rache over de Scarpe waren getrokken, bij Ferin en Goeulzin bruggen over de Molinet hadden gelegd, en nog dezelfde nacht of de volgende dag naar de Sensette zouden marcheren. In de nacht van de 1 ie op de 12e werden alle posten langs de Sensette, van Biache tot Estrun met Franse troepen, ter gezamenlijke sterkte van 6000 man, bezet. Aanstonds werd begonnen met het opwerpen van versterkingen, en van een dam bij Biache om, evenals het vorig jaar was geschied, het Scarpewater in de moerassen langs de Sensette te doen aflopen. Bij het aanbreken van de dag stelde Brogue zich bij Monchy-le-Preux op met 8 bataljons en 45-00 man gedetacheerde troepen uit Arras; Vieux- pont met i 2 bataljons en een regiment dragonders uit Cambrai bij Oisy. Brogue commandeerde het linker vak tot aan l'Ecluse; Vieuxpont het rechter. Beiden waren van enig geschut voorzien. Verdere troepen waren nog onderweg. Albemarle trok de 1 ie bij Pont a Rache over de Scarpe; in de morgen van de 12e zetten 43 bataljons en 82 eskadrons zich in beweging naar de Sensette, met de hoofdrichting op Arleux. Bij aankomst bleek, dat alle posten aan de rivier waren bezet en ver sterkt, dat sterke reservetroepen ter ondersteuning gereed stonden en andere nog in aantocht waren. Dit deed de 'gesamentlijke generaels' besluiten de onderneming op te geven. Yvoy moet meer Oostelijk, bij Vasnes-au-Bac, nog getracht hebben troepen door het moeras te brengen, waartoe hij de weg met hooi liet ophogen, 123

NIMH | 1964 | | pagina 147