heeft hij de geallieerden ongetwijfeld grote moeilijkheden bezorgd, de vorming van het bruggehoofd op de Sensette verhinderd, de concen tratie van het gros der Franse strijdkrachten gedekt en de raids der geallieerde cavalerie zo goed mogelijk binnen de perken gehouden. Ormond was inmiddels de 2$e April in Den Haag aangekomen. Zijn instructie luidde voor de zaak der geallieerden bepaald gunstig: de koningin gaf althans haar besluit te kennen 'of pushing the war with alle possible vigour, until the enemy should agree to such terms of peace as might be safe and honourable for herself and her allies'verder werd hem voorgeschreven'to live in a perfect and good correspondence with alle the generals of the Allies, and particulary with those of the States', en zodra hij op de fron tieren zou zijn aangekomen, met Eugenius en de andere generaals de maatregelen te beramen om in actie te komen. Een brief, welke St. John hem de 2 7e nazond, had echter reeds de strekking hem voor de doortastende plannen van Eugenius te waarschuwen, en in een tweede brief van 6 Mei werd hem feitelijk opgedragen zich niet in een actie in te laten alvorens de Keizerlijke troepen zouden zijn aangekomen. 'It is but just, that these should have their part, if anything of that kind is to happen' x). Na enige conferenties met de Staten vertrok de hertog de 30e naar het leger. In de nacht van 6 Mei arriveerde hij te Doornik. CONCENTRATIE DER LEGERS In het vorige hoofdstuk zagen wij, dat het geallieerde veldleger in hoofdzaak in de laatste dagen van April was geconcentreerd. Over deze concentratie zijn wij uitvoerig ingelicht door de be waard gebleven 'Disposities'. Daar zij voor ons onderwerp niet zonder belang zijn, schijnt het dienstig er het een en ander uit mede te delen. In de winter van 1711 op 171 2 hadden in de Nederlanden totaal 186 bataljons en 196 eskadrons overwinterd. Van deze waren 67 bataljons en of 6 eskadrons bestemd voor de zomergarnizoenen. Hiervan waren er 20 slechts voorlopig in garnizoen, en bestemd HOOFDSTUK IV (Zie schets nr 4) 1) Ormonds instructie bij Churchill II, 942 de brieven van St. John aid. p. 944. De datum van 9 April voor Ormonds aankomst in Den Haag is onjuist. I 28

NIMH | 1964 | | pagina 152