öffentlich, wie ich höre', zo schrijft de prins, 'er hatte nichts Neues, ich weiss aber gleichwohl von sicherer Hand, dass man aus England geschrieben, der Friede werde allerehestens erfolgen, wie ich dann seither weitere vertraute Nachricht überkommen, dass ersagtem Due die Ordre zugeschickt worden sei, sich in keine Operation einzulassen'. Had Ormond werkelijk een dergelijke order ontvangen, dan kon het niet anders of hij zou binnen enkele dagen met de inhoud voor de dag moeten komen1). De 27e bleven de geallieerde legers in hun de vorige dag inge nomen positie, in afwachting van de wijze waarop de vijand op de mars zou reageren. Voorlopig kreeg men van deze slechts tegen strijdige en vage berichten, die er op schenen te wijzen dat hij zich in de omtrek van Le Catelet neersloeg. De 28e werd de Keizerlijke generaal Feltz met de beide kwartiermeesters-generaal Dopf en Cadogan onder een escorte van 4000 paarden en twee regimenten huzaren ter nadere verkenning uitgezonden. De berichten waarmee zij des namiddags terugkeerden luidden gunstig. Zij waren tot op een klein half uur van het vijandelijk kamp gereden zonder dat vandaar enig teken van leven was gegeven. Voorts was gebleken, dat tussen de Boven-Schelde en de bossen van Bohain ruimte genoeg was om met de krijgsmacht te déboucheren en de vijand voor de keus te plaatsen van de slag aan te nemen of zich achter de Somme terug te trekken. Het enige bezwaar was dat in de door te trekken vlakte weinig water was te vinden; desnoods kon men zich echter met de in de dorpen aanwezige fonteinen behelpen. Verkoos men echter geen slag te leveren, dan was de tweede mogelijkheid het innemen van Quesnoy en Fandrecies, de laatste vestingen die de geallieerde wapenen nog scheidden van het hart van 's vijands grondgebied. Eventueel zou men beide plaatsen zelfs gelijktijdig kunnen belegeren, daar zij 'von keiner sonderlichen Consideration' waren. Eugenius en de Gedeputeerden waren het er echter al over eens dat slag leveren de voorkeur verdiende 2). Het een of het ander diende echter te geschieden, en hierover werd de 29e Mei ten huize van Ormond krijgsraad belegd. Behalve deze waren alleen Eugenius, de Gedeputeerden en Hessen- Kassel aanwezig. Nadat allen hun mening hadden gezegd moest ook Ormond met de zijne voor de dag komen, en na lang aan dringen kwam het hoge woord er uithij mocht niets onder nemen zonder orders uit Engeland te hebben ontvangen. De verbazing en verontwaardiging der aanwezigen kan men zich voor- x) Feldzüge, Supplement p. 126. 2) ld. p. 126, 131. Hessen-Kassei aan Heinsius, kamp van Haspre 29 Mei, l.c. 138

NIMH | 1964 | | pagina 162