stellen. Zowel de Gedeputeerden als Eugenius lieten zich 'in starken Terminis' uit, 'das dieses keine Manier sei', het leger in 's vijands land en tussen zijn vestingen te laten oprukken en het dan tot werkloosheid te dwingen. Men stelde nog voor, indien Or- mond dan geen volmacht had tot een slag, dat hij ten minste zijn medewerking zou verlenen tot eventuele belegeringen, maar de hertog antwoordde dat hij noch het een noch het ander kon doen, doch binnen enkele dagen nadere orders hoopte te ontvangen. Op de vraag, wanneer hij de fatale orders had ontvangen, antwoord de hij: 'de 26e'. (Zie bijlage 12). Natuurlijk stelden Eugenius en de Gedeputeerden aanstonds de betrokken regeringen van het opzienbarende geval in kennis. Be sloten werd intussen, ook op verzoek van Ormond, de zaak ge heim te houden, maar zoals gewoonlijk lekte zij toch vrij spoedig uit. Albemarle althans schrijft 6 Juni aan Heinsius 'tout le monde dans l'armée en parle publiquement'. De aanleiding tot de beruchte 'restraining orders' kwam reeds boven ter sprake. De tekst, op 21 Mei gedateerd, is belangrijk genoeg om in zijn geheel te worden medegedeeld. Op genoemde datum schrijft St. John aan Ormond 'Her Majesty, my Lord, has reason to believe that we shall come to an agreement upon the great article of the union of the two monarchies as soon as a courier, sent from Versailles to Madrid, can return; it is therefore the Queen's positive command to your Grace that you avoid in engaging in any siege, or hazarding a battle, till you have farther orders from her Majesty. I am, at the same time, directed to let your Grace know that the Queen would have you disguise the receipt of this order, and her Majesty thinks that you cannot want pretences for conducting yourself so as to answer her ends, without owning that which might at present have an ill effect if it was publicly known. P.S. I had almost forgot to tell your Grace that communication is given of this order to the court of Franceso that if the Mareschal de Villars takes, in any private way, notice of it to you, your Grace will answer accordingly. If this order is changed on either side, we shall, in honour, be obliged to give notice of it to the other'. Terwijl dus de order, op zich zelf reeds in strijd met alle gesloten verdragen en goede trouw, voor de bondgenoten geheim moest blijven, werd hij meegedeeld aan de vijand, tegen wie de Britse troepen en hun bondgenoten nu tien jaar lang schouder aan schou der te velde stonden. Ter karakterisering van dit bedrijf kunnen wij slechts de woorden van Marlboroughs grote nakomeling onder- 139

NIMH | 1964 | | pagina 163