dergelijke terrorisatie is dan ook ongetwijfeld voor een groot deel de verklaring gelegen van hun zo dikwijls wonderbaarlijk ver door dringen in vijandelijk grondgebied. De 27e waarschuwt Ormond de Fransen voor een op handen zijnde raid naar de bronnen van de Somme en Oise, gelijk Franse archiefstukken, ten nadele van zijn reputatie bij de nakomeling schap, berichten. Dezelfde dag werden nog andere mededelingen ontvangen, welke een dergelijke tocht van Bouchain uit naar Pé- ronne voorspelden. Onder deze omstandigheden gelastte de koning een detachement van 2$ a 30 eskadrons te bestemmen tot het keren van een even tuele inval aan de Boven-Oise en -Somme. Ingevolge deze order legerde Coigny zich de 30e bij Ribemont met drie regimenten dragonders. Hierbij voegden zich weldra de Keulse eskadrons onder St. Maurice, die het detachement op 22 eskadrons brachten1). Wie in feite het initiatief tot de tocht van Grovestins heeft genomen is, gelijk veelal bij krijgshandelingen, moeilijk uit te maken. Hijzelf begint zijn relaas van de tocht met: 'Le prince de Savoie aiant approuvé le projet de course que j'ai eu l'honneur de lui présenter. Dit beantwoordt echter nog niet de vraag of op een voorstel van Grovestins de toestemming van Eugenius is gevolgd, dan wel op het bevel van deze het project van Grovestins, dat misschien reeds eerder was opgemaakt. Voor het laatste pleit een brief van Dopf aan Heinsius van 2 Juni, waarin hij mededeelt, dat Eugenius een raid in Champagne overweegt, en dat hij, Dopf, de 'disposities' er toe had gemaakt, wat dus weer iets anders is dan het 'project' van Grovestins2). In elk geval moesten, behalve de Gedeputeerden, ook Tilly, FIessen-Kassel als generaal der cavalerie en Dopf in het plan gekend worden. Ongetwijfeld echter heeft Grovestins het leeuwendeel gehad in de keus der officieren en van de samenstellende onderdelen van het detachement, evenals in het gehele ontwerp van de tocht. Dat deze geheel in de lijn lag van Eugenius' oorlogspolitiek is zeker. Nu de hoofdoperatie de 29e Mei wegens de declaratie van Ormond was gestaakt, en het beleg van Quesnoy voorlopig nog niet kon plaats hebben, moest de prins er alles aan gelegen zijn, door een krachtige oorlogsdaad althans te tonen, dat van stilstand *47 Berland p. 2y. 2) Heins. arch. 1689 'Le prince de Savoije meditte un course avec les hussares vers la Champaigne, et vers Paris, dont je viens de faire les dispositions pour la dite execution que son Altesse a qui j ay communiqué mes projets se résoudra ce soir pour les faire mettre en execution; je me donne 1 honneur de vous le communiquer en confidence, me recommandant toutjour a l'honneur de Votre souvenir (etc.)'

NIMH | 1964 | | pagina 171