De regering zag nu ook geen reden meer het sluiten van de wapenstilstand verder uit te stellen. De voorwaarden, door St. John reeds 6 Juni getekend, werden aan het Franse hof'toege zonden, en de 22e na goedkeuring des konings ondertekend door Torcy. De vier artikelen behelsden in hoofdzaak het volgende. De wapen stilstand zou voor twee maanden worden gesloten, welke tot drie of vier konden worden verlengd. In die tijd zou men trachten tot een algemene vrede te geraken, doch in allen gevalle zou koning Philips voor zich en zijn nakomelingen in alle vorm afstand doen van al zijn aanspraken op de Franse troon, evenals de eventuele erf genamen van de Franse (Berry en Orleans) op die van Spanje. Als onderpand hiervoor zou, op de dag van ingang van de wapenschor- sing, Duinkerken door Britse troepen worden bezet. Deze bezet ting zou duren tot dat de Staten-Generaal de koning een 'equivalent' voor de sloping der vesting hadden toegestaan; alsdan zouden de werken worden geslecht, de havens gedempt en de sluizen vernield worden. Met het burgerlijk bestuur der stad zou de koningin zich niet inlaten De Franse koning zond een afschrift van de voorwaarden aan illars, met opdracht, deze aan Ormond mede te delen en met hem de tenuitvoerlegging te regelen. Tegelijkertijd had Ormond order ontvangen de wapenstilstand bekend te maken, Duinkerken te bezetten en de andere geallieerde generaals er toe te bewegen zich bij de wapenstilstand aan te sluiten. Tot nog toe hadden Eugenius en de Gedeputeerden zich niet bepaald over Ormond te beklagen gehad. Hop en Van Welderen hadden beiden, afgezien van zijn orders, waaraan nu eenmaal niets te doen was, een gunstige indruk van zijn gezindheid ten opzichte van de bondgenoten2). Niettemin bleef de toestand vol gevaren. Iedereen toch was overtuigd, dat men van de zwenkingen der Engelse politiek alles kon verwachten. Een vertegenwoordiger van deze stemming betoont ook Albe marle zich, als hij 16 Juni aan Heinsius schrijft: ie vous advance fort franchement que ie suis d'opinion que les Anglois n ont pas fait ces demarches sans estre d'intention a les continuer. Leur general ne pourra pas agir, et peut estre les choses iront elles plus loin, et il est a craindre qu'ajant levé le masque ils Tekst der wapenstilstandsvoorwaarden, getekend te Whitehall, 6 Juni door St. John, en te Marly 22 Juni door Torcy; bij Pelet 469-471. y Hop aan Heinsius 13 Juni (Heins. arch. .707); Van Welderen idem (Heins. arch. 1733). I 69

NIMH | 1964 | | pagina 195