zag hierin een bewijs, dat vastberadendheid en hechte aaneensluiting de gang der gebeurtenissen wellicht nog in het goede spoor konden terugbrengen. Snelle en doortastende maatregelen waren echter een eerste vereiste, te meer omdat de orders, waarom de generaals der hulptroepen aan hun principalen hadden geschreven, eerst daags zouden afkomen. Met een aandrang, die men zich nauwelijks krachtiger kan voorstellen, wendt hij zich dan ook tot Sinzendorf 'Dadurch ist zwar dem Uebel auf etliche wenige Tage gesteuert worden, unumganglich aber von Nöthen, nachdem an ersagte Generales von ihren Principalen die fernere Ordre wegen ihres Verhaltens in dieser Conjunctur bald einlaufen sollen, dass man ohne geringsten Zeitverlust, wie ich E.E. in meinem vorigen schon geschrieben, eine zulangliche und starke Resolution fasse, zumalen das Einzige, was man in dieser Extremitat thun kann, ist, dass man extrema remedia ergreift und den Krieg continuire und die gegen- wartige Campagne mit Frucht ausmacheeinfolglich unter einander eine genaue Verstandniss hege, sich mehrgedachter alliirter, in dem englischen Sold's-Antheil stehenden Truppen ohne weiteren Zeit verlust versichere und ein Jedweder gleich wisse was er zu thun habe, oder dass man alles thue, was Frankreich und England haben wollen' 1). Helaas echter maalden de molens noch in Den Haag, noch aan het Weense hof in het tempo dat in de huidige omstandigheden meer dan ooit wenselijk was. St. John had reeds te veel hinderpalen overwonnen, dan dat hij zich door 's konings weigering in zijn plannen zou laten dwars bomen. Zwaar woog bij hem ook de indruk, die de inbezitneming van Duinkerken op het Engelse publiek zou maken. Hij besloot derhalve tot nadere aanbiedingen aan het Franse hof. Indien de konir g bereid was Duinkerken uit te leveren ondanks de weigering der vieemde troepen om Ormond te volgen, zou de koningin niet aarzelen een afzonderlijke vrede te sluiten, waarbij de andere mogendheden een termijn gelaten zou worden, binnen welke zij zich konden onderwerpen aan de voorwaarden, waarover de Britse en Franse regering in nader overleg zouden treden2). Tevens echter beloofde de minister nog een krachtige poging te zullen doen om de betrokken generaals tot gehoorzaamheid te brengen. Hiertoe belegde hij i Juli een conferentie met de ver tegenwoordigers der respectieve staatshoofden, waarin hij de mede deling deed dat de koningin, in geval van weigering der generaals, l75 27 Juni, zie nt. 1 op pag. 174. 2) St. John aan Torcy, 30 Juni, bij De Vogué, T.2, p. 18.

NIMH | 1964 | | pagina 201