De bovengenoemde door de koning aangegeven richtlijnen onderwierp Villars in een 3 Juli gehouden krijgsraad aan het oordeel der generaals. Aangaande de actie over de Schelde was men unaniem van opinie dat hiervan niets kon komen zolang de ge allieerde rechtervleugel tot dicht bij Denain reikte. Het beleg van Douai als diversie bij een eventuele belegering van Maubeuge werd afgekeurd, omdat Maubeuge gevallen zou zijn vóórdat men het veel sterkere Douai zou hebben kunnen innemen. Wat de actie tot behoud van Landrecies aangaat, hieromtrent verschilde Villars van mening met zijn generaals. Hij wilde naar de Celle marcheren en de; slag aanbiedenweigerde de vijand hem te accepteren, dan wilde hij de Sambre overgaan en zien of men ten Zuiden van Landrecies een aanval kon wagen. De generaals voelden weinig voor de slag, beïnvloed als zij waren door de mening dat het ieder ogenblik vrede kon worden. Zij stelden voor, een linie op te werpen ten Zuiden van Landrecies, die de vijand althans het verder doordringen zou kunnen beletten. Van een zo passieve houding wilden de koning en Voysin niet weten. Zij sloten zich, nu de actie ten Noorden der Schelde on uitvoerbaar werd geacht, bij het gevoelen van Villars aan, en gingen zelfs nog verder dan hij te dien opzichte dat, waar Villars de slag slechts had willen aanbieden, zij in elk geval tot de aanval wilden zien overgaan op het ogenblik dat de vijand doende was zich voor Landrecies te posteren en in te richten x). Intussen bleef nog altijd onzeker of het tot een beleg van Lan drecies zou komen. Zekerheid dienaangaande kreeg de maarschalk eerst 17 Juli. Dit was voor hem het sein tot daden over te gaan, dat wil zeggen tot de mars naar de Celle. Troepen uit Ieperen, Veurne, Nieuwpoort en St. Omer krijgen opdracht zich bij het veldleger aan te sluitenook het detachement van Coigny, de troepen aan de Sensette en de linkervleugel van Broglie werden bij de hoofdmacht aangetrokken. De 18e wordt in een krijgsraad tot het volgende besloten: 'se mettre en marche tout au plus tót, passer l'Escaut entre Crêvecoeur et Le Catelet, marcher vers les sources de la Selle et de la a la Sambre sur Catillon ou tout au moins sur l'abbaye de Fesmy, afin de reconnaïtre par soi même les meilleurs partis qu'on pourra prendre pour secourir Landrechies'. De 19e zet het leger zich in beweging, passeert de Schelde en legert zich een weinig Oostelijker met de rivier in de rug, met de linkervleugel bij Vaucelles, de rechter bij Beaurevoir; Pelet 57-60. Villars aan Voysin 3 Juli, bij Sautai p. 128. Voysin aan Villars 6 Juli, ib. p. 486 vlg. 183

NIMH | 1964 | | pagina 211