cavalerie echter aanstalten maakt tot de aanval, trekt hij de zijne in het kamp terug. Enige eskadrons zendt hij uit tussen de twee verbindingslinies, om hier de uiteraard veel te zwakke bezetting enige steun te verlenen. Intussen is de vijand reeds tot de linies genaderd; zonder tegenstand worden zij door zijn infanterie en vervolgens door cavalerie bezet. Reeds dadelijk maakte Broglie hier zo wordt bericht een convooi van 300 broodwagens buit. Vervolgens overschrijden de Franse ruiterscharen de linies en sluiten zij het kamp aan alle zijden in. Aldus is de toestand als Eugenius ongeveer 10 uur met enige generaals in het kamp aankomt, de situatie opneemt en de retran- chementen inspecteert. Hij was al niet minder door de gebeurte nissen verrast als Albemarle. Volgens diens rapport had de prins de eerste waarschuwing om zeven uur ontvangen. Intussen waren dus ongeveer drie uur verlopen, die vermoedelijk zijn besteed aan het verkrijgen van meer zekerheid omtrent 's vijands marsrichting en -doel. De cavalerie, die in de legerplaats van weinig nut kan zijn, alsmede de bagage laat de prins op de rechter Schelde- oever overgaan, en daar de aanwezige elf bataljons nauwelijks toerei kend zijn om een derde van het retranchement naar behoren, dat is op drie gelederen, te bezetten, laat hij zes Keizerlijke en Paltsi- sche bataljons uit de linie van Thiant, de enige direct beschikbare troepen, op de rechter flank van het retranchement stelling nemen. Vervolgens kiest hij zijn standplaats op de schans die de overzijde van de brug dekt, vanwaar hij de toestand voldoende kan overzien en met Albemarle contact onderhouden. Intussen stroomden bij Neuville de Franse colonnes over de bruggen, waaraan intussen nog twee nieuwe waren toegevoegd. Het déboucheren op de vlakte ging minder vlug in zijn werk dan wenselijk was, doordat het door een nauwe holle weg moest geschieden. Ook de drassige oevers bij de bruggen veroorzaakten oponthoud. De hoofdmacht was nog enige uren achter. Onder deze omstandigheden begon Villars te vrezen dat het getij voor de aanval reeds was verlopen, vooral toen hij zag dat geallieerde troe pen - hoogstwaarschijnlijk waren het die uit het kamp van Thiant over de Schelde trokken. Reeds had hij order gegeven aan de nog in opmars zijnde troepen in bataille te marcheren, met het oog op het gans niet ondenkbare geval van een flankstoot over de Celle. Terwijl Montesquiou bezig is de aankomende troepen tot de aanval op te stellen, beschouwt de opperbevelhebber de actie reeds als mislukt. Hij geeft bevel de verdere opmars te doen staken en de troepen op de bruggen te doen teruggaan. 191

NIMH | 1964 | | pagina 217