Overigens weten wij van deze eerste onderhandelingen, waarbij niets op schrift werd gesteld, weinig. Zeker is echter dat de hoofd lijnen van de latere vrede van Utrecht reeds in dit stadium werden uitgestippeld. Met name was men het al spoedig eens en zeker nadat in December de slechte uitkomst van de Spaanse veldtocht bekend werd - over de verdeling, in principe, der Spaanse monar chie. De eens zo luid aangeheven leus van 'No peace without Spain' werd voorgoed opgeborgen, zodat men tenslotte weer belandde bij het oude verdelingsplan van Willem iii. Een onvoorziene gebeurtenis was oorzaak dat St. John in de onderhandelingen werd gemengd. Antoine Guiscard, de uit geweken Franse edelman en voormalige abbé, die reeds in 1706 plannen had beraamd voor landingen op de Franse kust, en in wie de Britse regering aanvankelijk nogal vertrouwen had gesteld, had, toen men van zijn diensten geen gebruik meer wilde maken en Harley zijn pensioen had verminderd, zich weder met Frankrijk in verbinding gesteld, en was in hechtenis genomen wegens het verkopen van militaire geheimen. Bij zijn verhoor voor de Privy Council zag hij de kans schoon, Harley te overvallen en met een pennemes een steek in de borst toe te brengen. Guiscard werd onmiddellijk door de bewakers half dood geslagen en overleed enkele weken later in de gevangenis. Harley was echter door zijn verwonding genoodzaakt zijn rol bij de onderhandelingen aan St. John af te staan, die van nu aan de leiding geheel in handen nam, en ook de Staten met de Franse voorstellen in kennis bracht. Hij zag in dat Engeland zich voorlopig niet van de Grote Alliantie kon losmaken, daar dit onmiddellijk een verhoging van de Franse eisen ten gevolge zou hebben gehad 1). In dit stadium werden de Europese hoven verrast door de tijding, dat de 32-jarige keizer Jozef i na een kortstondige ziekte de 17e April 1711 aan de kinderpokken was overleden. Daar zijn jongere broeder Karel, behalve pretendent tot de Spaanse troon, thans ook erfgenaam van die der Habsburgers werd, zou hij dus bestemd zijn het rijk van Karel V te herstellen, iets wat de zeemogend heden onmogelijk konden wensen. Engeland vond in het gebeurde dan ook een welkome rechtvaardiging van de heroriëntering zijner politiek, waarbij de Republiek zich wel moest aansluiten. In Spanje zou, door het te verwachten vertrek van Karel, de zaak der ge allieerden, die toch reeds hopeloos stond, nog meer achteruit gaan. 5 Trevelyan, 'The Peace etc', 87 vlg., 92 vlg., 176-187. Churchill II—873, vlg., Arend-v. Vloten 4e Dl. 2e St. 91 £-917. Beide laatstgenoemden plaatsen het tijdstip van het begin der geheime onder handelingen in Januari 1711Trevelyan reeds omstreeks Augustus 1710.

NIMH | 1964 | | pagina 21