Fontaine au Bois, terwijl het hoofdkwartier verplaatst werd naar Poix. Het detachement van Fagel werd bij het leger aangetrokken; het insluitingsleger voor Landrecies bleef ter plaatse. De bezwaren, verbonden aan het verleggen der aanvoerlijn over Bergen, ontveinsde Eugenius zich niet. Niet alleen moest de ruim 30 km lange weg van Bergen tot Quesnoy beveiligd worden tegen Valenciennes ener- en Maubeuge anderzijds, maar ook kon de aan voer naar Bergen slechts over land plaats hebben, hetzij van Doornik, hetzij van Brussel, over afstanden van respectievelijk 40 en km, waarbij de kortere weg over Doornik beveiliging eiste tegen Condé. Voor een en ander was een groot aantal voertuigen nodig, en de 26e schrijft Eugenius dan ook aan de Raad van State te Brussel, alsmede aan de Staten van Brabant, Henegouwen en Vlaanderen met verzoek, deze ter beschikking te willen stellen van VegelIn, die de aantallen nader zou opgeven. Ter beveiliging van de verbin ding van Bergen met het leger werd te Bavay een detachement van 1000 man en go paarden onder de brigadier May gelegerd en deze plaats zo goed mogelijk in staat van verdediging gebracht x). Terwijl aldus bij de geallieerden de zorg voor levensmiddelen de toestand beheerste, was Villars niet werkloos gebleven. Na de slag deed hij met de hoofdmacht een stelling innemen aan de Schelde. De linkervleugel stond bij Trith, 4 km van Valenciennes; vandaar liep de stelling tot Lourche; vervolgens liep zij Noordwaarts om Bouchain tot bij Wavrechin, waar zij weer aan de rivier sloot. Af zonderlijke kampen lagen aan de Scarpe, een tussen Marchiennes en Anchin, een tweede tussen Hasnon en St. Amand. De eerste zorg van Villars was zich van de posten aan de Scarpe en vooral van het belangrijke Marchiennes meester te maken. Wij zagen reeds dat Broglie deze laatste plaats de 24e tevergeefs had opgeëist. Daarentegen kostte het weinig moeite de verdere zwak bezette posten aan de Scarpe in bezit te nemen. De 2^e gaf St. Amand zich over aan Albergotti, waarbij het 3^0 man sterke garnizoen krijgsgevangen werd. Alle posten en redoutes vanaf Pont a Rache tot en met Mortagne ondergingen hetzelfde lot. De werken werden geslecht 2). Marchiennes alleen bood onder Berckhoffer hardnekkig tegen stand. De plaats zelf was slechts door een muur en natte gracht omringd, doch zij was sterk door haar ligging te midden van moeras sen en wateren, die de nadering slechts toelieten over enkele wegen, door aardwerken verdedigd. O x) Ged. a.d, St.Gl. 2£ en 28 Juli l.c.Feldzüge, Supplement 218. De disposities in Feldzüge 192,193. 2) Sautai 203. 202

NIMH | 1964 | | pagina 228