Esquerchin, ten Westen van Douai kampeerde. De werd rustdag gehouden, wegens grote hitte. De 6e werd de mars voortgezet tot bij Leuze, waar het hoofdkwartier kwam. Boven en beneden Door nik werden bruggen over de Schelde geslagen. De je werd daarop de Schelde gepasseerdde rechtervleugel kwam die dag bij Pont a Tressin, de linker bij Doornik, en het hoofdkwartier bij Froyennes. De 8e Augustus marcheert het leger naar de vlakte ten Zuiden van Rijssel, en komt de rechtervleugel bij Seclin, de linker bij Péronne en Pont a Bouvines 1). Intussen had Villars de je, toen de geallieerden de Schelde overtrokken, Douai volledig ingesloten, en de volgende posities doen betrekken. Albergotti stond met 31 bataljons van Lalain, langs Pont a Rache tot het kasteel van Belleforière. Vandaar tot Pont d'Auby aan de Deulle Broglie met 23 bataljons. Deze twee groepen sloten dus, steunende op sterke posities achter de Scarpe en Deulle, de toegang tot Douai aan de Noordzijde af. Om de toegang tot de vlakte van Lens aan de Westzijde af te sluiten werd Lens versterkt; i£ bataljons onder Goësbriand kampeerden tussen Givenchy en Carency, g onder HÉrouville tussen Carency en Villers au Bois. Acht eskadrons werden geposteerd ten Noordwes ten van Douai, tussen Planque en Fiers, en 20 ten Zuidwesten der stad, bij Brebières. De rest van het leger sloot de stad aan de Oost zijde af door zich te posteren met de rechtervleugel bij Lalain aan de Scarpe, de linker bij Goeulzin aan de Molinet. De beweging der geallieerden van de 8e deed zien, dat het meeste gevaar dreigde van de zijde van Lens. Villars zond des na middags van dezelfde dag zijn gehele linkervleugel ter versterking van Goësbriand en breidde zijn linker uit tot de Molinet. Het hoofdkwartier vestigde hij te Hennin-Liétard, tussen Douai en Lens. Tevens werd begonnen aan het opwerpen van een uitgebreid sys teem van verschansingen, waaraan niet minder dan 20 000 pioniers uit de naburige provincies werkten en wel met zoveel voortvarend heid, dat het werk de 10e was voltooid. De linie omsloot de gehele vlakte van Lens, steunende op de Deulle, het zogenaamde kanaal van Lens, verder op moeras, opge stopte beken en kunstmatige versterkingen. Bij Bray boven Arras sloot zij aan de Scarpe. Het Noordelijk deel, van Lalain tot Pont d Auby, was sterk door onderwaterzetting uit de Scarpe en Deulle. Het totaal van Villars' mobiele strijdkrachten had in deze tijd, na het aantrekken van troepen uit verschillende vestingen, een Feldzüge 201-204, Supplement 234, 234. Eur. Mere. 179, 180. 2o8

NIMH | 1964 | | pagina 234