Pont a Rache en Pont d'Auby. De 4e trok het garnizoen in de buitenwerken, werd een maximumprijs voor de voornaamste levens middelen vastgesteld, en de uitdeling van vlees, bier, tabak en brande wijn aan de soldaten geregeld, en werden hiertoe 'commissarissen' aangesteld. Zoals veelal waren enige officieren bij het begin van het beleg af wezig; sommige kwamen later door de linies binnen. Zo in de nacht van 6 op 7 Augustus de kolonel Brouay, van het Spaanse bataljon van die naam, met nog twee officieren, en nog de 17e de prins van Hessen-Homburg. Behalve Flohr en Brouay was nog een derde kolonel in de stad, namelijk Ernst Hendrik Bohlen, luitenant kolonel en commandant van het regiment crassau, terwijl wij als commandant van het fort d'Escarpe vinden de kolonel Weyerbrouk. De 13e sluit Hompesch bij de gegoede adel en burgerij een lening van 10 000 rijksdaalders, ter betaling van de soldaten en arbeiders, en begon de verplichte inlevering van lood1). Toen op de mars der geallieerden van de 12e naar Bermerain voorshands nog geen aanval volgde, en de retranchementen in voldoende staat waren, liet Villars in de avond van de 14e de loopgraven openen. Anders dan in 1710 waren de attaques thans tegen de Oostzijde gericht, en wel tegelijkertijd tegen het fort d'Escarpe en de stad. De laatste omvatte het front van de hoogte van Sains tot de Porte St. Eloy. De eerste loopgraaf lag 3 a 400 pas van de bedekte weg. De attaque tegen het fort d'Escarpe begon ter hoogte van het dorp Waziers. De verliezen der Fransen bij deze gelegen heid zijn niet bekend; die der verdedigers worden als 4 doden en J9 gewonden opgegeven. In de nacht van de 1 ^e werden de franse loopgraven 'geper- fectionneert'in die van de 16e verder voortgezet. Hierbij splitste de aanval tegen de stad zich in twee attaques, waarvan de een zich richtte tegen het vak van het 'ouvrage de Piedmont' tot de Porte Notre-Dame, de ander tegen het Zuidelijk aangrenzende gedeelte tot niet ver van de Porte St. Eloy. In de avond van de 16e kwamen, gelijk Tilly berichtte, nog 800 wagens met munitie en andere benodigdheden, benevens nog enige kanonnen en mortieren in het Franse kamp. Intussen werden batterijen opgeworpen, en des morgens van de 18e openden drie grote batterijen, elk uit kanonnen en mortieren bestaande, bij alle drie de attaques het vuur 2). 2l6 x) Eur. Mere. 241. 2) Tilly a.d.St.Gl. 15" en 18 Augustus (St.G. £037). Hompesch aan Heinsius 19 Augustus (Heins. arch. 1704). De 19e eist Villars de stad op.

NIMH | 1964 | | pagina 242