Ook meer naar rechts kregen de Fransen het te kwaad door het hevig vuur van de stadswal en de nog niet veroverde delen van de bedekte weg, gepaard met tegenaanvallen, zodat de contrescarp een zekere tijd bijna geheel in het bezit der verdedigers was. Tegen de avond echter gelukte het hun toch weer op verschillende plaatsen in het omstreden werk door te dringen, zodat het eind resultaat van de verwoede strijd, die van twee uur tot in de avond duurde, was, dat de aanvallers zich langs een deel van de grachtsboord tegenover de stadswal hadden vastgezet. De verdedi gers verloren in deze actie 62 doden en 84 gewonden; bij de tegenaanval hadden zij vier of vijf officieren en een goede 30 man gevangen gemaakt. Van de Franse verliezen ontbreekt het aan betrouwbare opgaven; Villars schatte ze op Soo man aan doden en gewonden Een nieuwe bestorming af te wachten zou een vermetelheid zijn geweest die de verdedigers zich niet konden veroorloven. Ge vechten, ziekte en uitputting hadden de sterkte aan combattanten thans tot 11 a 1200 man teruggebracht. Door de laatste langdurige actie waren de geweren, waaraan toch reeds gebrek was, meren deels onbruikbaar geworden. Daarbij kwam, dat, doordat een beer bij de Porte Notre-Dame door bommen was vernield, de gracht tegenover de bres was drooggelopen. De stadsmuur was zodanig geteisterd dat de voornaamste bres breed genoeg was om met een bataljon in front te kunnen stormen, en daarnaast waren er nog een aantal kleinere. Dit alles bewoog Hompesch nog dezelfde nacht de krijgsraad bijeen te roepen. De hoofdofficieren waren eenparig van 'santiment' dat de enige uitweg was de stad op de best mogelijke condities over te geven. De gouverneur sloot zich hierbij aan. Daar de vijand echter in de storm ook ongetwijfeld veel geleden had, en een nieuwe bestorming dus wel niet voor de \olgende namiddag te verwachten zou zijn, werd besloten tot die tijd nog een zo krachtig mogelijk vuur te onderhouden uit de nog bruikbare kanonnen, mortieren en geweren, om de vijand te tonen dat de verdediging nog niet was uitgeput, en zodoende betere condities te krijgen2). De 8e September werd om 11 uur voor de middag de chamade geslagen. Hompesch bood een capitulatie aan op de voorwaarden, welke aan Albergotti in 1710 waren toegestaan, en vrije aftocht Eur. Mere. 243 Feldzüge 214, 21 j (Volgens dit relaas hadden de Fransen volgens eigen opgave 8-900 man verloren). Pelet ,07, .08, 321. Vie de Villars II-232, 233. Verklaring der hoofd- eieren zie noot i op pag. 2 i Verklaring der hoofdofficieren, zie bijlage 18. 221

NIMH | 1964 | | pagina 247