der verdedigende artillerie gedemonteerd; de 28e was het vuur uit de vesting geheel of grotendeels onderdrukt 2). Inmiddels was ook de tweede parallel gereed gekomen. Deze naderde de twee flêches tot op korte afstand, en op het glacis ge komen, werd aan de saillanten der beide werken 'de mineur ge- attacheert'. Een paar batterijen van middelbaar geschut op de uiterste linkervleugel namen de werken ter linkerhand van de poort van Valenciennes met succes onder ricochetvuur. Villars bracht veelvuldige bezoeken aan het kamp om het beleg te bespoedigen; immers hierna wachtte nog het innemen van Bouchain. Van de bijzonderheden van het beleg zijn wij weinig op de hoogte; de Gedeputeerden melden echter uit Bergen dat, volgens ontvan gen 'advyzen', de Fransen in de nacht van 27 op 28 September de bedekte weg hadden bestormd. Op het glacis gekomen, werden zij echter zodanig met bommen, granaten en ander vuur bestookt, dat zij zich met zwaar verlies moesten terugtrekken2). De 29e achtte Villars de tijd gekomen voor een algemene bestorming. Zij zou gericht zijn tegen de beide flêches en tegen de bedekte weg van de poort St. Martin tot de saillant vóór het bastion ter linkerzijde van de poort van Valenciennes, en geschieden op het tijdstip van het aflossen der loopgraafwacht, dat is een uur voor zons ondergang. Daar de officieren zowel van de opkomende als van de afgaande wacht begerig waren naar de eer aan de storm deel te nemen, besloot Villars, om niemand teleur te stellen, beide wachtdelen voor de aanval te bestemmen. Ter rechterzijde voerde Coigny, in het midden Galmoy, en links Maillebois het bevel, respectievelijk met 8, 7 en 6 compagnieën grenadiers, gevolgd door de piketten van de 1 2 bataljons. Het teken zou gegeven worden door het springen van enige bommen en van vier mijnen, twee bij elk der Heches. Villars en tal van generaals en hoofdofficieren woonden in de loopgraven de storm bij. Op de bepaalde tijd werd het teken gegeven. Van de vier mijnen waren er twee nog niet gereed; zij sprongen althans niet. De beide andere echter hadden tamelijke uitwerking, en de storm had voortgang. De tegenstand was slechts zwak; het verslag van Villars maakt zelfs enigszins de indruk dat de bedekte weg van te voren grotendeels ontruimd was, wat niet te verwonderen zou zijn. In allen gevalle werden de opgegeven doelen bereikt, ten koste van - Vie de Villars p. 238. Aan Franse zijde onderscheidden zich, bij de bediening van een batterij 24-ponders, de kanonniers der marine, onder hun commandant Réconart. Gedep. a.d. St.GI. 29 September. Elders vinden wij van deze bestorming geen gewag ge maakt. 234

NIMH | 1964 | | pagina 260