naar de schatting van Villars een 200 man. De verliezen der verdedigers vinden wij niet vermeld1). Thans gold het nog de grachtovergang te bewerkstelligen, en in een tijd waarin het gezegde opgeld deed'Bedekte weg verloren, alles verloren', moet men het in yvoy waarderen, dat hij de ver dediging na de storm van de 29e nog enige dagen heeft volgehouden. De aanval richtte zich nu tegen de rechterface van het bastion Soyer, ter rechterhand van de poort van Valenciennes. De ie Octo ber werkten de belegeraars aan twee batterijen: een bresbatterij op de contrescarp tegenover de genoemde face, en een tweede op de kruin van het glacis, die de flank van het nevenbastion, van waaruit de bres werd besteken, onder vuur nam2). De 2e konden beide batterijen het vuur openen. De 3e werd met bet leggen van een brug of dam begonnen. Villars had intussen de gracht laten peilen, waarbij bleek dat er slechts drie voet water stond. Daar inmiddels ook voldoende bres was geschoten, liet de maarschalk de 4e alles gereedmaken voor de uiteindelijke bestor ming. Hoewel het bastion nog door een retranchement was af gesneden, wilde yvoy het hierop niet laten aankomen. Dergelijke retranchementen toch golden slechts als een allerlaatste nood- middel, en er is dan ook geen geval in deze oorlog bekend, waarin de verdediger in een zodanig werk heeft stand gehouden. Om vier uur des namiddags van de 4e liet yvoy de chamade slaan. Villars weigerde het aanbod van een capitulatie en eiste daaren tegen het onmiddellijk inruimen van een poort, yvoy moest zich hierin wel schikken, en het garnizoen, tot 1 ^oo man geslonken, werd in krijgsgevangenschap naar Reims gevoerd; 500 man bleef gewond of ziek in de hospitalen achter. Valory werd voor zijn verdiensten bij het beleg beloond met het gouvernement. De overwinnaars vonden een grote hoeveelheid geschut in de stad, echter grotendeels zonder waarde. Van de 96 Hollandse kanonnen en mortieren waren geen twintig meer bruik baar, en het Franse geschut hadden de belegerden vrijwel niet gebruikt, omdat het reeds bij het eerste beleg te veel geleden had 3). Bedenkt men dat yvoy met zijn zes bataljons de weerstand vier dagen langer heeft volgehouden dan de meer dan twee maal zo sterke bezetting van Labadie dan komt men tot de gevolgtrekking dat hij de verdediging op verdienstelijke wijze heeft gevoerd. 1) Villars aan Lod. XIV, 30 September bij Pelet 524 vlg. Vie de Villars II-239. 2) Voor de plaats der batterijen zie men de kaart bij Rousset. 3) Pelet 116; Vie de Villars II-240. Voor de artillerie zie noot 2 op pag. 232. Yvoy aan Heinsius, Doornik 16 October (Heins. arch. 1699). Yvoy a.d. St.Gl. 6 October (St.Gl. 8230). 23^

NIMH | 1964 | | pagina 261