drons. Verder waren er nog de vijf bataljons en acht eskadrons Paltsische troepen onder de luitenant-generaal Frankenberg welke de Staat betaalde 1). Als Starhemberg enkele dagen later bericht krijgt dat de vijand Cervera zal ontruimen, laat hij deze stad de 27e bezetten; de ie Augustus verzamelt zich hier het leger. Bij de kleine ruimte, waarin de geallieerde strijdkrachten waren samengedrongen, was deze voorwaartse beweging van 3 4 km niet onwelkom2). Tilly concentreerde zijnerzijds zijn leger bij Lerida aan de Segre. De sterkte ervan wordt opgegeven als 44 bataljons en 68 eskadrons, tezamen 20 000 man voetvolk en 6000 ruiters uitmakende, bene vens 30 kanonnen. Detachementen stonden bij Tortosa en Balaguer. Gevechten van grote allure bleven voorlopig achterwegede actie bepaalde zich tot het over en weer innemen van kastelen, tot strooptochten en het overvallen van convooien, waarbij als steeds de miquelets een belangrijke rol speelden. De 24e Augustus ontvangt Starhemberg een tweede convooi uit Italië, dat de 18e te Barcelona was aangekomen; het bracht ongeveer 1400 remontepaarden en circa 800 man tot recrutering van de Keizerlijke infanterie en cavalerie. Ook deze versterking was echter niet voldoende om hem tot een offensief tegen 's vijands hoofd macht in staat te stellen 3). Intussen hield Wetzel Gerona geblokkeerd, nadat hij zijn troepen tot de Fluvia had vooruitgeschoven. In de nacht van 10 op 11 September deed hij een poging de zeehaven Rosas bij overrompeling te nemen. Na een gevecht, dat hem 200 man aan verliezen be rokkende, moest hij echter de terugtocht aannemen. Reeds vóór dit echec had plaats gevonden, werden nog andere jobstijdingen ontvangen. De vice-admiraal Pieterson had van de Staten-Generaal opdracht gekregen tegen 1 4 September de Middel landse zee te verlaten. Geen slechter bericht had de keizerin en hare bondgenoten kunnen bereiken. Daar het met de Engelse hulp weldra zou aflopen, was het duidelijk, dat Pietersons vertrek het begin van het einde van de oorlog in Catalonië betekende. Tevergeefs stelden de keizerin en haar staatsdienaren alle pogingen in het werk de admiraal tot blijven te bewegen, althans zijn vertrek tot nadere H7 Monsterlijsten van de Staatse nationale troepen, van Maart 1712, in R.v.St. 699. Het regiment Verpoorten werd gemonsterd te Vendrell, de regimenten van Drimborn, Schlippenbach en Mattha respectievelijk te Villafranca, Torrecillas en Vendrell. In R.v.St. 2398 een rekening van de generaal-majoor Henri de Montese, commandant van de troepen van de Staat in Catalonië, van '7n tot 171 3, waarin veel personalia. Montese aan Heinsius, Barcelona 24 Augustus 171 2 (Heins. arch. 1717). Eur Merc. 188, 189. Dit transport was, evenals dat van Juni, uit Vado overgebracht door het Staatse eskader van Pieterson. Het Britse van Jennings lag in deze tijd in Port-Mahon.

NIMH | 1964 | | pagina 273