Evenmin als de strijd in Catalonië bracht die, welke in 1712 aan de grenzen van Portugal werd gevoerd, voor een der partijen be langrijke uitkomsten. Het Frans-Spaanse leger stond als steeds onder bevel van de luitenant-generaal De Bay. De sterkte vinden wij ver meld als ongeveer 14 000 man voetvolk, gooo beredenen en 16 stukken geschut. De Portugese regering bracht dit jaar met grote moeite 10 000 man in het veld; gedeeltelijk Britse troepen onder de luitenant-generaal Lord Portmore, gedeeltelijk Portugese onder Mascarenas. Bij geen van beide partijen was de aanvalslust groot, in het be wustzijn dat van de Utrechtse onderhandelingen meer afhing dan van het succes der wapenen. Voor de Portugezen gold het slechts de weg van Badajoz naar Lissabon af te sluiten; in het begin van Mei legerden zij zich derhalve bij Estremos, waar zij zich verschansten. De Bay sloeg zich ongeveer terzelfder tijd neer bij Badajoz. Het hoofddepot der Portugezen was te Estremos, dat der Spanjaarden te Merida x). Het doel van De Bay was voornamelijk zijn troepen op vijandelijk grondgebied te doen vertoeven. In de tweede helft van Mei over schreed hij daarom de grensrivier de Caya, en leefde de eerste twee maanden op kosten van het platteland in de grensstreek. De Portu gezen waren onmachtig dit te verhinderenhun vaste plaatsen ver dedigden zij echter met een opmerkelijke taaiheid. Zo werd een aanval op het met slechts 70 man bezette stadje Barbazena moedig afgeslagen. Een paar wachttorens, zogenaamde atalaja's, bij Campo Mayor, met niet meer dan g of 6 man bezet, verdedigden zich een gehele dag en capituleerden eerst des avonds bij gebrek aan munitie. Een nachtelijke bestorming van het kasteel van Arronches eindigde met de aftocht der aanvallers na een verlies van 100 man. In Augustus onderbrak de hitte de verdere vijandelijkheden en betrok De Bay de zomerkwartieren 2). Intussen had Engeland reeds de betaling van subsidies stop gezet, en in het begin van September ontving Portmore bevel uit Londen met de Britse troepen huiswaarts te keren. De 11e dier maand verliet hij Lissabon. Tegen de verwachting kwam het echter toch nog tot een herfst- veldtocht. Daar de Portugese regering nog steeds aarzelde zich van de Grote Alliantie los te maken, kreeg De Bay van het hof te Madrid bevel, de slepende onderhandelingen door de inneming van Campo Mayor te bespoedigen. De 22e September trok hij ten Feldzüge 370-371. 2) Van Rijnevelt II, 92, 93. Eur. Merc. 2e st., 47, 48. 2£Q

NIMH | 1964 | | pagina 276