tweede male over de Caya, om de 28e voor deze vesting het beleg te slaan. In de nacht van 4 op 4 October werden de loopgraven geopend; de 12e opende de artillerie het vuur. De belegeraars stieten echter op hardnekkige tegenstand. De insluiting was blijk baar slechts onvolledig; de Portugezen wisten althans meer dan eens versterking van troepen aan het garnizoen toe te voegen. Toen langdurige regen ziekte in het kamp veroorzaakte en de aanvoer bemoeilijkte, besloot De Bay door een bestorming de beslissing te brengen De storm, die 28 October plaats had, eindigde, na langdurige en dappere strijd op de bres, met de aftocht der aanvallers, met een verlies van 70 doden en ruim 300 gewonden. Op de dag der be storming wierpen de Portugezen nog 600 man in de plaats 1). Nog des nachts keerde De Bay naar Badajoz terug. Deze Portugese overwinning was het laatste wapenfeit in dit gedeelte van het Iberisch schiereiland. De 7e November 1712 werd tussen Spanje en Portugal de wapenstilstand gesloten en kwam een einde aan een reeks van veldtochten, die arm waren aan belangrijke resultaten, maar rijk aan roof en plundering. Het naspel van de Spaanse oorlog valt feitelijk reeds buiten ons bestek. Barcelona sloeg alle aanmaningen tot onderwerping in de wind en bereidde zich voor op een hardnekkige verdediging. Reeds eind Juni 1713 verscheen de hertog van Popoli met een Spaans leger voor de stad. Bij de heldhaftige tegenstand der Catalanen waren de vorderingen der belegeraars echter onbetekenend, en waarschijnlijk zou de inneming zich 'ad calendas graecas' hebben verschoven, indien Lodewijk xiv zijn kleinzoon niet was bijge sprongen. In Juli 1714 kwam Berwick met een groot leger en sterke artillerie voor Barcelona, en veranderde de blokkade in een geregeld beleg. Twee maanden verdedigden de Catalanen zich met onbezweken moed, totdat de stad 11 September na een laatste, zeldzaam langdurige en bloedige strijd op de wallen, de vlag moest strijken. Behoud van leven en goed was het enige wat kon worden verworven. De plundering moest echter voor een grote som worden afgekocht. Met de voorrechten van de stad en van Catalonië was het gedaan. De voornaamste hoofden van het verzet eindigden, als treurige slachtoffers der internationale politiek, hun leven in de mijnen van West-Indië. Engeland heeft ook in de zaak der Catalanen een weinig fraaie rol gespeeld. Bij de vredesonderhandelingen met Spanje kreeg Lord Over het beleg van Campo MayorSchonenberg aan Heinsius, Lissabon 18 October, 3 November '7'2 (Heins. arch. 1728). Eur. Merc. 283. 2^1

NIMH | 1964 | | pagina 277