Lexington fatsoenshalve opdracht amnestie voor de Catalanen en behoud hunner voorrechten in de vredesvoorwaarden te doen op nemen, doch de gezant kweet zich hiervan met zo weinig nadruk, dat Philips v, begrijpende dat Bolingbroke niet voornemens was de vrede op de zaak der Catalanen te laten afspringen, zich tot vage beloften van een amnestie bepaalde. Zodoende werd het volk, dat men op allerlei wijzen en onder fraaie beloften tot opstand had ge bracht, schandelijk in de steek gelaten. Bolingbroke ging zelfs nog verder. Meer voordeel ziende in de vriendschap van Philips v dan in die der Catalanen, stelde hij de Britse vloot beschikbaar voor de blokkade van het ongelukkige Barcelona. Een tragisch, doch leerzaam hoofdstuk in de geschiedenis der Europese staatkunde! OORLOG IN DUITSLAND, ITALIË EN TER ZEE Op het oorlogstoneel in Zuid-Duitsland viel dit jaar wederom geen eer te behalen. Van een 'veldtocht' kan men nauwelijks spreken. In de overigens vrij uitvoerige beschrijvingen is veel sprake van krijgsraden, plannen en overwegingen, doch van geen enkel gevecht1). De status quo was dezelfde als die van vorige jaren. De Fransen beheersten de linker Rijnoever van Bazel tot Lauterburg, met enige bruggehoofden, onder anderen Kehl, op de rechter oever, terwijl hun Noordelijke flank werd gedekt door de linie van de Lauter, die de ruimte tussen de Rijn en de Vogezen afsloot. De geallieerden steunden op het Zwarte Woud en de zogenaamde Ettlinger linies, en op de linker oever op de vesting Landau. Beide partijen hadden tot taak defensief te blijven, met dien ver stande, dat bij de geallieerden tevens de bedoeling voorzat de tegen partij het afzenden van detachementen naar de Nederlanden te be letten. Het Rijksleger, bestaande uit enige Keizerlijke troepen en de con tingenten van acht verschillende kreitsen, stond dit jaar onder bevel van hertog Eberhard van Whrtemberg; het Franse onder Harcourt. Het eerste kwam half Mei te velde en betrok een kamp bij Philipsburg, voornemens om op de linker Rijnoever tegen de linies HOOFDSTUK XVI 2) De veldtochten aan de Rijn en in Italië zijn uitvoerig beschreven in Feldzüge Dl. XIV, p. 241-278, resp. 29^-340, en Pelet XI, 187-211, resp. 131—186. 2£2

NIMH | 1964 | | pagina 278