der geallieerden wijzigde, besloot Berwick zijn afwachtende hou ding te laten varen. Hij verkreeg de toestemming des konings tot een voorwaartse beweging in de richting van Saluzzo, in het dal van de Boven-Po. Het werd 6 September alvorens de er toe bestemde troepen, ig bataljons en 20 eskadrons, uit het kamp van Oulx op mars konden gaan. De 7e ging het over de 1850 m hoge pas van de Mont Genèvre naar Brianconvervolgens over Arvieux naar Molines en Queyras. De 9e bereikten de voorste detachementen, na de kam van het ge- bergte gepasseerd te zijn en na zwakke tegenstand, het dal van de Veraita, en bezetten zij Ponte Chianale; de 10e Venasca, aan de uit gang van het dal. In het dal van de Veraita en de Moira werden contributies uitgeschreven het voornaamste doel van de tocht en intussen werd de 11 e voortgerukt tot Piascowaar de eerste tegen stand werd ondervonden. De generaal d'Asfeldt, die tot taak had een diversie te ver richten in het Stura-dal, bracht het tot Demonte, waar hij door Piëmontese troepen werd gestuit. De 14e werd bericht ontvangen, dat geallieerde troepen op weg waren in het dal van Queyras door te dringen en de terugtochtsweg af te snijden. De verschillende detachementen namen hierop de terugtocht aan, die de 1 ge en volgende dagen zonder moeite werd volbracht. Ernstige gevechten hadden niet plaats gehad. De beginnende sneeuwval maakte het weldra nodig projecten te maken voor de winterkwartieren, welke in de loop van October door beide partijen successievelijk werden betrokken. Als een geheel op zich zelf staand wapenfeit valt nog te vermelden de inneming van Ercole door de Keizerlijke luitenant-veldmaar schalk Zum Jungen. De stad capituleerde 4 Mei, nadat ïg Maart de loopgraven er tegen waren geopend. Zij lag op de Zuidelijke kust van het kleine schiereiland Orbetellohet was de laatste der havens welke de Fransen in bezit hadden gehad op de kust van Toscane. ZEEOORLOG Van krijgsverrichtingen ter zee valt dit jaar wederom weinig te verhalen Het eskader van Pieterson had te Port-Mahon overwinterd. In April stak het, gelijk met het Engelse van Jennings, in zee omdat men vernomen had dat een Frans eskader met onbekende bestem ming de haven van Toulon had verlaten. Men hoopte dit tussen het 2 SS

NIMH | 1964 | | pagina 281