eigenaars in of vóór November reeds hadden verklaard, een derde der soldij op zich te willen nemen, moesten nog tien miljoen gulden worden gevonden. Maar het was duidelijk, dat hiertoe noch op de steeds berooide Oostenrijkse schatkist, noch op de bondgenoten in het Duitse Rijk viel te rekenen. Het sluiten van de vrede deed tenslotte de moeilijkheid voor een deel vervallen; toen de vreemde troepen daarop naar de landen van herkomst terug keerden, hadden zij alle nog grote bedragen aan achterstallige soldij te vorderen H. Bij alle beslommeringen, waarmee de Staten werden overstelpt, kwam nog de wederspanningheid van de Brusselse Raad van State, die zich oproeriger gedroeg naarmate de vrede in zicht kwam. In het Zuiden was men het Staats-Engelse condominium meer dan moe. De Raad voelde zich gesteund door de Staten der Zuidelijke gewesten en in het algemeen door de volksstemming, en was minder dan ooit bereid tot geldelijke offers ten bate der fortifi catiën en andere oorlogslasten. Opmerkelijk is, dat Van den Berg en Orrery, de beide leden der 'Conferentie' die overeen komstig de zo verschillende belangen hunner principalen het doorgaans oneens waren, één lijn trokken tegenover de Raad van State. In Maart kwam het tenslotte zover, dat zij de commissie der leden van de Raad van State introkken, en een nieuwe Raad be noemden. De ontslagen leden werden daarop het middelpunt van een roerige oppositie, die zeker tot opstand zou zijn gekomen in dien het land niet met vreemde garnizoenen bezaaid was geweest2). Het kantonnement, waarvan boven sprake was, werd inderdaad in de eerste helft van Maart 1713 geformeerd, onder bevel van Fagel, in de streek tussen Hal en Ninove. Het diende blijkbaar om eventuele aanslagen op de magazijnen en waterwegen tegen te gaan. Montesquiou nam van zijn kant maatregelen tot beveiliging van de linies en van de overgangen over de Scarpe. Zodoende hielden beide partijen elkaar in het oog; tot vijandelijkheden is het echter niet meer gekomen. Thans een en ander over de vredesvoorwaarden. Reeds vóór te Utrecht de onderscheiden vredesverdragen werden getekend, was de plechtige afstand van Philips v, voor zich en zijn nakomelingen, van alle aanspraken op de Franse troon door de Spaanse Cortes bekrachtigd en te Madrid afgekondigdevenzo had Lodewijk xiv afstand gedaan, eveneens voor zich en zijn erfgenamen, van alle J) Weensche Gezantschapsberichten I.e. p. $6y, y66. Lamberty VIII-229. 2) Lamberty VIII 27-29; Seer. Res. St. Gl. n Januari, 11 en 24 Maart 1713. 2 64

NIMH | 1964 | | pagina 290