Een niet te onderschatten bestanddeel van het gehele complex van verdragen was, dat Engeland reeds 26 Maart met Spanje het bekende Assientoverdrag had gesloten, waarbij het het monopolie ontving - met uitsluiting zelfs van Spaanse onderdanen - om ge durende 30 jaar 4800 negers per jaar in de Spaanse koloniën te mogen invoeren. Een dag later had de Britse vertegenwoordiger te Madrid, Lord LEXiNGTON, het vredesverdrag met Spanje ge sloten, waarbij Engeland Gibraltar en Port-Mahon behield. Voor taan kon het ook in de Middellandse zee als zeemogendheid gelden, ten minste gelijkwaardig aan Frankrijk. De vrede tussen de Republiek en Spanje werd om redenen welke wij buiten beschouwing laten, eerst 26 Juni van het volgend jaar getekend. Het traktaat bevatte voornamelijk uitvoeringsbepalingen, terwijl ten opzichte van handel en scheepvaart de bepalingen van de vrede van Munster werden hersteld 1). Van alle vredesluitende mogendheden had Frankrijk feitelijk de meeste reden tot verheugenisna een ganse reeks van nederlagen en verliezen kwam het vrij met een weinig beduidende afstand van grondgebied. Het dankte dit aan het onverstandig vasthouden der geallieerden aan het rampzalig artikel 37, en voorts aan het verraad van St. John en de zijnen. Van agressieve- en expansieneigingen was Frankrijk echter voor lange jaren genezen. Wat tastbare voordelen aangaat, stond Engeland aan de spits. Zijn overmacht ter zee over de Republiek en Frankrijk was voor goed gevestigd, en de grondslag was gelegd voor de grote econo mische opbloei van het eilandenrijk in de 18e eeuw en later. De Republiek had eindelijk haar barrière, en overigens meer reden tot ergernis dan tot tevredenheid. In elk geval waren de behaalde voordelen niet in evenredigheid met het aandeel dat haar krijgs macht had gehad aan de oorlog te land, en de geweldige financiële offers, die zij zich had getroost. Zij ging de 'goede en duurzame vrede' in met een verwaarloosde zeemacht, een enorme schulden last en een zeer verminderd internationaal prestige. Voor een groot deel zeker door de schuld van haar staatslieden. Zij heeft in deze oorlog bekwame, deugdzame mannen en goede patriotten aan het roer gehad, maar de man, die de tijd eigenlijk vereiste, had aan de vooravond van het drama de fakkel moeten overgeven. De ratificatie der vredesverdragen had in de eerste helft van Mei plaats; de openlijke afkondiging van de vrede door de Staten- Generaal de 2 2e. De 14e Juni was het algemene dank-en bededag, 266 De volledige tekst der vredesverdragen vindt men in Lamberty VIII; voorts in Eur. Mere. 1713-

NIMH | 1964 | | pagina 292