toestand alsmede omtrent de dreigende situatie in Oost- en Noord- Europa 1). Reeds een week tevoren had hij intussen aan de generaals Feltz en Vehlen, commandanten resp. van de Keizerlijke en de Paltsische troepen in de Nederlanden, bevel gezonden, niet alleen om zich tot onmiddellijke afmars naar het Rijk gereed te houden, maar ook, indien bleek dat Franse troepen uit de Nederlanden naar de Rijn vertrokken, terstond insgelijks daar heen te marcheren. De con- fei enties, met Heinsius, Sinzendorf en Ford Raby gehouden, liepen, behalve over de algemene toestand, voornamelijk over de veldtochtsplannen. Of Eugenius voornemens was, na afloop reeds dadelijk naar Duitsland terug te keren, is niet zeker, doch in elk geval moest met zijn vertrek, benevens dat van zijn troepen, zeer ernstig rekening worden gehouden. De Staten zagen het gevaar in, dat in zodanig geval noch in de Nederlanden, noch in Duitsland iets zou worden uitgericht, en verzochten dan ook met grote aandrang, althans voorlopig nog bij het leger te blijven. Mocht de toestand in Duitsland dreigend worden, dan beloofden zij niet alleen geen be zwaar tegen zijn vertrek te zullen maken, maar hem nog met alle kracht te zullen ondersteunen. Eugenius zwichtte, naar hij aan de keizerin bericht, voor deze aandrang, doch met nadrukkelijk voorbehoud van te vertrekken indien de toestand in Duitsland of vijandelijke detachementen daar heen er aanleiding toe zouden geven. Het mogelijk vertrek van Eugenius en zijn troepen, dat ieder ogenblik een belangrijke verzwakking van het veldleger kon ver oorzaken, moest noodzakelijkerwijs zijn stempel drukken op de krijgsverrichtingenMarlborough had reeds dadelijk voorzien, dat wel geen beleg in grote stijl zou kunnen worden ondernomen, en ook wat men zich in Den Haag van de veldtocht voorstelde, was nogal bescheiden. Eugenius schrijft dienaangaande vandaar aan de keizerin Hiesige Meinung aber geht dahin, dass in einer völligen Inaction zu bleiben nicht dienlich ware, weil den Feinden hieraus der Muth wachse, die Gemüther aber in England sowohl als in hiesiger Repu- blik verzagt und des Krieges endlich gar überdrüssig werden dürften hingegen ware auch nicht rathsam, bei jetzigen Umstanden etwas zu unternehmen, so da zu gefahrlichem impegno (d.i. 'engagement' of veldslag) ausschlagen könnte, und müsste man dahero trachten, et- was solches auszurichten, wodurch man weder in einer völligen P Eugenius aan Karei III, Bruchsal, April ,7ri in Feldzüge XIII, supplement p. 19; idem a. d. keizerin 29 April (supplement p. 20), 2 Mei (p. 23), j Mei (p. 26); Arend 4eDl. 2e st. 517, 518. 13

NIMH | 1964 | | pagina 29