bleven is, weegens de groote faticques, dewelcke sonder remissie hebben uijtgestaen. Hierbij ist noch tot meerder last van het garnison gekommen, dat er gheen ingenieurs, mineurs, cannoniers, nogh bombardiers genoegh waeren en maer een onder-Major, daer er nogh viere bij hebben moeten angestelt worden om den dienst te versien. Hetgheene de Heere Gouverneur genoothsaekt heeft om alles te remedieren sooveel moogelijck, daertoe so officieren als gemeijnen uijt de regimenten aen te neemen en te emploijeren, soowell op het fort d'Escarpe, redoute op d'Escarpe en Mont van Douaij, als elders buijten en binnen de stadt, hetgheen nochtans onse regimenten seer heeft verswackt en den dienst merkelijk ver- swaert soowell voor de officieren als gemeijnen, uijtgesondert het battaillion van Crassau, dat meest in staat binnengekommen is, hebbende alle d'andere seven battaillons en een halff veele van haer luijden getacheert in 't fort d'Escarp, Marchiennes, Anchien, Rislet, op de posten van Pont a Dene, Armentiere, Lille, St. Amant, sommige minder maer eenige tot tweehondert mann en officieren naer advenant gelijk volghens haere listen te sien ist. Daerenboven verclaaren wij, dat den vijandt op den sevenden deeses eene generale storm gedaen heeft uijt alle sijne approches, van de poort St. Eloij aff tot de poorte Notre Dame toe, op de wercken en contre-escerp, voor de stadtsgraeft, welcke actie gedeurt heeft van des naerdemiddaghs aff om twee uiren tot 's avondts toe. Hebbende den vijandt op de voorwercken, daer sij bresch geschoeten hadden en all zeedert seven a acht daegen te vooren bruggen gemaekt, doch telckens door onse luijden weder verbrandt en geruïneert, haere galderijen (seven in 't geheel) overalle tot haeren anvall vervaerdight. Schoon men alle bedencklijcke middelen en efforten hadde angewent om deselve weeder te ruineeren (maer bij gebreckvan de behoorlijcke requisiten), hebben sij deselve op het laest met sandtsacken en kuijhuijden beleght, om ons het verbranden van deselve voorder te beletten. Daerbij hadt den vijandt selfs tüschen de buijtens ravelijns van No. j en 7 twee bruggen over de contrescherpsgraft geslagen. Het garnison te swack zijnde, om sigh overall met behoorlijcken teegenweer te künnen defendeeren, soo heeft den vijandt de voorschr. buijtenwercken naer een resistentie van drie a vier uiren geëmporteert en sigh voor een groot gedeelte meester gemaekt van de contrescharp van de poorte St. Eloij aff, tot an de poorte Nostre Dame toe en verders doorgedrongen over de sluijsen en contrescherp voorbij de poort St. Eloij henen naer de poort van Arras. Togh door Godts Hulpe met groote vigeur van den onsen, den vijandt ge- repousseert en aldaer uijt de contrascherp geslaegen, haer jagende weder over de sluijsen en contrescherpsgraft, daer veele van den vijandt soo verdronken als gesneuvelt sijn, waernae men den vijandt door het vuijr van de stadtswalle, door de bressche en uijt de contrescherp voorder met sulcken succes char geerde, dat men deselve voor het grootste gedeelte daer weeder uijtsloegh van de Poorte St. Eloij aff tot Notre Dame toe en post behielt. Dogh dit alles niettegenstaende, soo heeft den vijandt eghter tegens den avondt op een angelse saillandt post gevat en sigh des nachts achter nummer 7 en 2 begraven, sigh mainteneerende op de capitale graeft reght teegens de hresche over. Door deese actie dan, dewelcke gelijk als vooren op den sevenden deeses des 329

NIMH | 1964 | | pagina 355