achtermiddaghs om 2 uiren begonnen hadt en met de naght eijndighte, so is het geweer, daer wij aireets groote schaersheijt van hadden, meest in 't geheel buijten staat geraekt. Ook onser lieden dewelcke tot den laetsten van het garnison onophoudelijck geëmploijert sijn geweest en door het laetste vuijer sigh meest buijten staet bevonden om meer teegenweer te koennen doen en het getal der overgebleve nen, niet machtigh genoegh om den vijandt langer tegenstandt te koennen houden, bestaende de gesonde manschap allein tüschen de elff en twaelff hondert mann. Daerenbooven hebben wij het unglück gehadt, dat ein Beer of Ardendeijk bij de poort Notre Dame door het werpen van de bomben doorbrack twee daegen tevooren, dewelcke ten deele wij weer gerepareert hadden, maer selven daegh weer doorgebroocken zijnde, denselven daeg van de attacque in haer paralel was, waerdoor all het water uijt de capitale graeft geheel droog liep en besonder op de eegenste bresch. en hetselve niet weer in staat gebracht konte worden. Alles in deese extremitat sijnde, heeft de Heer Gouverneur, naer des vijandts effect op het mooglichste tegens gestaen te hebben, die presente hooftofficieren 's nachts om 11 uur tüsschen den 7. en 8. beij sigh laeten kommen. Dewelcke hooftofficieren, haer santiment gevraeght sijnde deur de gouverneur wat in de presente staet van de plaets te doen was, eenbaarigh geaviseert niet anders, als die beste condition as moogelijk t' opponeeren en deselve over te geven; niet moogelijk sijnde het gebreck van geweer en vaerdere behouftens haer op 't laetst manqueerde. En ingevalle gheen goede conditiën costen verkreijgen, genootsaekt souden sijn an te nehmen wat den vijandt geven wilde, alsoo van onse kant in alles ons buijten staet befindende; de stadtsgrachte den vijant alleenigh noch difficultat soude hebben koennen maeken, ingevalle het water hadden vermeeren koennen, oock heel droogh sijnde en de bresche ten vollen maersvaerdigh op de wall om met battaillons in front op te koennen marcheeren. Dit alles geconsidereert, heeft den gouverneur sigh met onse santiment geconformeert, dogh geseght, interwijl den vijandt sulcken grooten effect gedaen hadde, in een detachement van 42 compagnien granadiers, buijten de Fisoliers bijden Mareschal Villars met den General Albergottij en meehr andere present om haer werck aen te moedigen, maekende volghens seggen vijff officieren en 32 gemeenen, soe wij in die actie gevangen gekreegen hebben, buijten de regimenten dwelcke sich in de trenchees bevonden g ad 6000 man uijtmaecken, ende deselve in deese attacque veel geleeden hebbende, of ten wenigsten tot den andern daegh tot middag tijdt hebben mosten om sich te herstellen. Dat om die reeden deese nacht door en oock volghende morghens behoorden naer moogligheit bestens continantie te houden om vuijer te geven door het kleen geweer, sowell door onse canons en mortiers (noch in staet zijnde) om den vijant te doen gelooven, dat sijn effort ons niet buijten staet van ons te defendeeren gesett hadde, om te beter conditie te hebben. In deesen toestandt konden wij volghenden daeghs, glijck ook teegen 11 uiren geschehen is, die Ecchamade slaen, alhoewell wij ons buijten allen staet vonden om den vijandt meer tegensweer te doen, als hij ons attacqueeren soude, door het manquement van geweer, verlies van onse manschap (als booven geseght), te sien is. Die groote bresche sijnde so breet, dat well drij battallions in front hadden 330

NIMH | 1964 | | pagina 356