Degen De degen is lang 3 voet en swaer 2 Piekeniers wapens Het Borststuck van de Wapens eens Piekeniers weegt 5 de Tassetten 3-1 tesamen 8| Het Rughstuck weegt De Ringcraegh 3/4 De Stormhoed 3ï £- Musquetiers wapens Het Musquet weegt I2i het forquet 3/4 De Loop moet lang syn 4 R™. lantse voeten, het caliber is 10 strykende of 12 lopende cogels int pond. De vuur Roers schieten 14 strykende en 16 lopende kogels int pond. Mariniers geweer De Mariniers hebben Snaphanen van gelyke caliber als de Musquetiers. Bandelier Een Bandelier van 1 5 Maten met de zuntpulver maat of de Corporal genaamt moet gevult syn; De cogels met het toe gehoor moet in een Ledern Sack syn. 3 stuck lont, yder een vaam lang, weegt tsamen jf Maten De Maten worden holl gedraeijt en moeten geen houten proppen in de bodems geset worden, want als het Leer versleten is soo vallen er de Bodems uyt; men rekent 20 maten kruyt op een pond, alsoo men met f de bandelier bequamelijk vullen kan buyten het zunt kruyt. Swaerte der wapens Het gewigt der Wapens eens Piekeniers wordt op 27 gerekent en het gewigt der Wapens eens Musquetiers word gerekent op 23^. Nogtans is dat van een Musquetier swaerder om te dragen als dat van een Piekenier. Dragt van een Musquet Men rekent dat een Musquet waterpas schiet 300 passen, synde bevonden, dat het door een schijf 400 treden ver is doorgegaen (de past gerekent op 2-j voet)voorts soo is een Musquet bequaam om 5^00 treden ver te schieten door een planck, dog sal de cogel alsdan wat lager sinken, maer op 600 schreden bevint men dat de cogel geen cragt meer heeft. Nota: De Maat en gewigt der Wapens is tot dien eynde opt papier gebragt, dat elk curieus Liefhebber sigh in tijt van occasie daarvan kan bedienen. De Hollantsche Wapens worden in veel Historiën seer geroemt soowel wat aangaet de Musquetten als Pieken. Int Jaar 1708 gebruykte men bij yder compagnie 10 Soldaten Pieken, maer A° is by alle de Staten Trouppes het getal op 6 vermindert en int Jaerhebben de Staten de Soldaten pieken weder heel afgeschaft. Omnia rerum Vicissitudo. 3^2

NIMH | 1964 | | pagina 378