bijlage 42 HENRIK STUTEN AAN DE RAAD VAN STATE d.d. 28 MEI 1703 (A.R.A., R.v.St. 644; ingekomen missiven 1703) Edele Mogende Heeren, Mijne Heeren, Bij mijne laeste onderdanige missive van den 12. deser hebbe ick Uw Ed. Mog. bekent gemaeckt den seer eelendigh ende miserablen staet van 't extra- ordinarie hospital alhier ende dattet selve ter dier tijdt was aengegroijt tot 317 sieke ende gequetsden, sijnde nu al in de vijff hondert, den entrepreneur niet meer in staet wesende van een mensch een stuck broodt meer te konnen geven. Ende ick geen antwoordt noch ordre van Uw Ed. Mog. bekoomende, waeraen mij over sulx mochte hebben te gedragen, soo hebbe mij nootsaacke- lijck wederom nij de Heeren Generals van de armée moeten vervoegen, haer dit bedroeffde werk en groote noot wederom te kennen gegeven, als dat de arme miserable menschen sonder gespijst ende behoorlijck verpleegt te worden daer lagen, dat ick geen raet meer en wiste. Soo hebben gemelde heeren Generals eenige battalions gepersuadeert van aen mij eenige pennige te willen avanceren, dewelcke sij op de reekeningh van derselver sieke wederom souden korten, om 't leven der sieke te onderhouden. Oock daerbij aen mij gelast van nochmaels aen Uw Ed. Mog. om betaelingh te schrijven ende te versoeken. Ick bidde op 't alderonderdanigste, dattet Uw Ed.Mog. goede gelieffde doch eens mochte wesen van met den aldereersten de seer noodige ordre te stellen tot een prompte betaelingh der somme van f 33- 700 o o Holl., dewelcke de crediteuren tot op den 23. April laestleden noch hebben te pretenderen. Soo niet ten vollen op een reijs, dan toch eene goede somme bij provisie mochte betaelt werden tot welvaeren der sieke, nut en best van 't landt, want het ommers ommogelijck is om vijff hondert kranke menschen, waerbij dagelix noch een meerder getal komen, sonder betaelingh behoorigh te konnen verplegen. In verscheijde mijne onderdanige missives hebbe ick versocht, dat Uw Ed. Mog. mochten geliven te ordonneren, dat de defecte hospitalmeubels, alhier liggende, wederom gerepareert ende herstelt werden mochten, want men deselve nu hoogh noodigh heeft, hetwelk bij desen nochmaelen onder- danigst versoeke. Insgelijcken versoeke, dattet Uw Ed.Mog. gelive van mij met den eersten toe te senden een lijst van de regimenten, in soldie en betaelingh van den Staet staende, opdat ick mij bij 't innemen der sieke ende gequetsden daernaer kan reguleren, want alle de trouppes soecken haere sieke in dit extra-ordinarie hospital te bringen. Waermede Godt Allmachtigh voor Uw Ed.Mog. geluckigh ende voor spoedige regeringh van herten biddende, ben en blijve, Edele Mogende Heeren Uw Ed. Mog. onderdanigs t, gehoorsam ende getrouwen dienaer Maestricht, den 28 Meij 1703. w.g. Henr. Stuten 379

NIMH | 1964 | | pagina 405