te versterken, opdat zij op ongeveer gelijke sterkte wordt gebracht met die van de vijand en van de Geallieerden. Voorgesteld wordt nu een uitbreiding van 8 man per compagnie voor de 166 compagnieën ruiterij met uitzondering van: 1De compagnie paarden van de jonge heer van Ouwerkerk1) voorheen bekend als de Garde du Corps van Zijne Majesteit van Groot-Brittannië, omdat deze reeds een eskadron vormt van i koppen, hetgeen vrijwel gelijk is aan een eskadron van 3 normale compagnieën. 2. De compagnie Garde du Corps van de stadhouder van Friesland, omdat deze reeds vanouds 126 koppen telt en nog onlangs met 2 compagnieën is versterkt. 3Het regiment Blauwe Gardes te paard, bestaande uit 6 compagnieën, elk van 6 2 man, welke reeds een veel te sterke afdeling vormen. 4. De compagnie grenadiers te paard en de 9 compagnieën karabiniers, te zamen vormende het regiment cavalerie van Albemarle, omdat deze compagnie grenadiers reeds sterk is ioj gemenen en 12 officieren, terwijl de compagnieën karabiniers elk 8 man te sterk zijn. 3. De nieuw aangeworven compagnie te paard op Stad en Lande. Op deze wijze moeten worden afgetrokken 21 compagnieën, zodat voor uit breiding in aanmerking komen 14j compagnieën; totale uitbreiding 1160 man. De werf- of aanritsgelden hiervoor bedragen 8g rijksdaalders per man, totaal 246 joo gulden per jaar. Petitie van 3 miljoen gulden tot de legerlasten, 1 707 Geen opmerkingen van belang hierbij. Zesde Petitie t.b.v. Spanje en Portugal ten bedrage van f 900 490 (Ingediend 20 Mei 1707) Via Portugal is nu ook naar Spanje gezonden een korps onder de brigadier Lislemarais. Vijandelijke geruchten spreken van een treffen op 25 April 1707 in de vlakte van Almansa op de grens van Castilië tussen de beide legers, waarbij ook Staatse troepen verliezen zouden hebben geleden. Hoewel hierover nog geen officiële berichten binnengekomen zijn beraadt men zich reeds op eventueel te treffen maatregelen, zodat men in deze petitie rekening houdt met de kosten van eventueel herstel der troepen. De ruiterij van Drimborn en de dragonders van Winterfeld hebben reeds 200 paarden verloren. Lislemarais verloor op de overtocht naar Lissabon r 80 paarden en tijdens de tocht van Portugal naar Spanje nog eens 220 paarden. De bij Almansa verloren paarden worden begroot op 2<;o stuks. Totaal te vervangen 840 paarden, welke men in Spanje zelf tegen redelijke prijs meent te kunnen aankopen, begroot op 48 rijksdaalders per stuk, geeft f 102 000. Gerekend wordt op vervanging van verloren geweren; begroot op ten minste 2000 snaphanen met bajonetten (f 20 000). Aanschaf van karren en lastdieren voor de aanvoer van brood (op aan schrijven van Noijelles van 28 Februari 1707) begroot op f J2 000 voor 7 maanden. Willem Maurits, graaf van Nassau-Ouwerkerk. 408

NIMH | 1964 | | pagina 434