Het antwoord van de koning, bij schrijven van de 17e, luidde echter afwijzend. Hij twijfelde niet aan de dapperheid zijner troepen, maar daar in de uitkomst van een slag toch altijd enige onzekerheid is, wilde Lodewijk in de huidige omstandigheden geen risico lopen, en liever afwachten of er onenigheid tussen de bondgenoten zou ontstaan, hetzij naar aanleiding van de keizerskeuze hetzij van de Noordse zaken. Hij had er nog de Engelse onderhandelingen bij kunnen voegen, maar zweeg hierover wijselijk. Dat Villars teleur gesteld was is te begrijpen. Zijn briefwisseling met zijn bescherm vrouwe madame De Maintenon legt er getuigenis van af 1). Nog vóór het antwoord van het hof van Versailles was ontvangen zag de maarschalk zich reeds tot een detachement genoodzaakt dat zijn aanvalsplannen doorkruiste. Toen de uit het leger vertrokken troepen van Eugenius de i^e en 16e Juni nog te Orchies bleven ontstond het vermoeden, dat het detachement slechts een 'feinte' was, en ten doel had om, gebruik makende van Villars' Westelijke verplaatsing, de Schelde tussen Bouchain en Valenciennes te for ceren. De 17e, de dag waarop hij zich de grote slag had voorgesteld, zond hij derhalve een detachement van 7 regimenten (21 eskadrons) dragonders en 2 bataljons onder Coigny met opdracht tussen de Escaillon en Bouchain te kamperen, terwijl Isenghien zich met een korps van 12 bataljons posteerde bij Etrun ten Z.W. van Bouchain. Terecht leidden de geallieerden hieruit af dat op een grote aanval niet veel kans bestond. Intussen had Marlborough, eveneens de 17e, reeds een slagveld uitgezocht en de volgende dag 'afgestoken', geschikt om de tegenpartij een passende ontvangst te bereiden. Het reikte voor de rechter vleugel tot aan Lievin, voor de linker tot Beaumont. De 2 2e betrok ,bij wijze van oefening en revue, de eerste linie, en de 23e de tweede linie, haar plaats in de slagorde. Hierbij werden de troepen, volgens de Gedeputeerden te velde, 'in een vrij goeden staat' bevonden. Marlborough bericht dienaangaande: 'some regiments are weak, but generally speaking the men are good' Inderdaad waren in deze tijd de Franse bataljons sterker dan die der tegenpartij, hetzij wegens de sterke desertie bij het begin van de veldtocht hetzij wegens de hoge eisen welke de beveiliging der aan voerlijnen stelde 2). Onder deze omstandigheden kwam het wel zeer ongelegen dat Anhalt-Dessau, de bevelhebber der Pruisische troepen, de 2^e Juni mededeelde dat de koning vast besloten was, zijn troepen Villars a.d. koning ig Juni en het antwoord van deze 17 Juni bij Pelet, 400 vlg. Briefwisseling van Villars met mad. De Maintenon bij De Vogué 389-391. 2) Pelet X-403, 408; Eur. Mere. 318; Ged. te velde a.d. St.Gl. 22 Juni I.e.; Murray 390. 28

NIMH | 1964 | | pagina 44