bestond uit vier afzonderlijke versterkingen, onderling door com municaties verbondende voornaamste was echter wel het versterkte kasteel van Chantraine. De bezetting bestond uit -J- 400 man onder de kolonel Savary, een officier die zich bij meer dan één gelegen heid had onderscheiden, en de bewapening uit 10 stukken, waarvan 4 van 16 en 6 van 8 pond. Het bevel over de onderneming werd opgedragen aan de maar schalk Montesquiou. Deze verzamelde 27 bataljons en 26 eskadrons uit het korps van Estaing, dat zich te Cambrai bevond, uit dat van Coigny dat te Douchy kampeerde, en uit de kampen van Bac a Bancheul en Palluel. Uit Cambrai betrok hij 12 kanonnen en 2 mor tieren. Met deze strijdkrachten ging hij in de avond van de 22e bij Bac a Bancheul over de Censée, met uitzondering van 16 eskadrons onder Coigny welke vanuit Bouchain oprukten. Tussen half drie en zes uur 's morgens van de 23e Juli arriveerden deze troepen bij Arleux. De cavalerie werd ter observatie tegen Douai op de na burige hoogten geposteerd, en om 7 uur het geschut, in vier batte rijen verdeeld, geplant tegen de verschillende werken. Een dier werken, het 'fort du Moulin' genoemd, werd na een beschieting van een uur stormenderhand genomen, doch met de andere, met name het kasteel van Chantraine, hadden de aanvallers meer moeite. De berichten over de actie zijn echter zeer tegenstrijdig. Volgens Montesquiou hield het artillerievuur tot half twee in de namiddag aan, waarna de aanval werd ingezet op twee plaatsen, door 1600 grenadiers of 'gens choisis'ter ondersteuning stonden in tweede linie de brigade Touraine en nog 6 bataljons onder de prins van Isenghien. Het passeren van twee natte grachten, die doorwaad moesten worden, ging zeer bezwaarlijk, en hierbij stokte de aanval der grenadiers. Montesquiou zegt dan: 'Comm je vis cela fort balancer, je priai M. Ie prince d'Isenghien de marcher avec les six bataillons. II y marcha en bataille, les drapeaux a la têtecela ranima tous nos grenadiers, et le tout se jeta dans l'eau jusqu'aux épaules, et passa ainsi deux fossés et entrèrent dans le fort. II est étonnant du peu que nous avons perdu; cela ne va pas a une douzaine d'officiers blessés et trois de tués, et soixante soldats'. De brigadier Duthil was levensgevaarlijk, de prins van Isenghien licht gewond. Hier is dus slechts van één algemene aanval sprake. Een andere lezing geeft Hompesch in zijn missive aan de Staten-Generaal. De beschieting begon volgens deze reeds om vijf uur 's morgens en hield aan tot twee uur des namiddags. Voorts had volgens hem de eerste bestorming van het kasteel Chantraine plaats reeds om tien uur, door 20 compagnieën grenadiers. Deze werd afgeslagen, evenals een 3 5

NIMH | 1964 | | pagina 51