lijke opzet; daarom lieten de drie ingewijden de gehele verdere leiding, tot zelfs Tilly en de Gedeputeerden toe, in onwetendheid. Hun werd slechts medegedeeld, dat het kamp zou worden opge broken om naar de vijand te marcheren en, indien mogelijk, deze in zijn linies aan te vallen. Aldus schreef Marlborough ook de 30e aan St. John; evenals Tilly aan Heinsius. In werkelijkheid echter waren alle bewegingen welke tot de avond van de 4e Augustus plaats hadden slechts demonstraties. De 27e Juli houdt Marlborough een verkenning van de Franse linies, begeleid door een escorte van 2000 beredenen. In de eerst volgende dagen wordt een deel van de garnizoenen der omliggende vestingen bij het leger aangetrokken. De 30e wordt ook order gezonden aan Murray, die met een detachement aan de Lys stond tot dekking van de aanvoer en van de werkzaamheden aan de nieuwe schans bij Harlebeke, zich bij de hoofdmacht te voegen. De grote bagage wordt de 31e naar Bethune gezonden, en de troepen krijgen order zich voor zes dagen van brood te voor zien. Ouvertures worden gemaakt voor de mars naar de Franse linies. Des morgens om 4 uur van de 1 e Augustus breekt het leger uit het kamp van Lillers op. De mars gaat over het algemeen in Zuidoostelijke richting, tot 's middags een kamp wordt betrokken met de rechter vleugel ongeveer bij Magnicourt, de linker bij Caucourt, nadat het leger intussen nog versterkt was door het detachement van Albe marle, dat Oostelijk van Bethune had gestaan, en dat van Murray. Thans werden ook Tilly en Goslinga's collega's met het eigenlijke doel der operatie bekend gemaakt: in een conferentie tussen Marlborough, Tilly en de Gedeputeerden werd met eenparige stemmen 'gearresteert' om in de linie van de Sensette post te vatten; de disposities hiertoe werden gemaakt en de nodige overeen komstige orders gegeven 1). Villars had toevalligerwijs op de dag vóór die waarop het geallieerde leger zich in beweging zette, zijn linkervleugel, die gebrek aan drinkwater en foerage begon te krijgen, een eindweegs naar links achter de Canche verplaatst, van Frévent tot Sus St. Léger, waar deze onder bevel stond van Magnac. Enkele brigades infanterie bewaarden het verband met de hoofdmacht. De mars van de ie echter noodzaakte de maarschalk reeds weer zijn troepen te con centreren, nl. tussen de Canche en de Ugy, met de rechtervleugel 39 Verbaal Ged. te velde i Augustus. In strijd hiermee is de voorstelling van Goslinga, alsof Tilly en de andere Gedeputeerden eerst in de namiddag van de 4e (uit de lezing zou men moeten op maken de $e) van het werkelijke plan op de hoogte werden gesteld.

NIMH | 1964 | | pagina 57