De 8e schreed Villars tot de uitvoering van dit programma. Hij betrok die dag een kamp in de lijn Eswars-de 'boom van Estrun' (een alleenstaande boom op een hoogte ten Zuiden van het dorp)- Paillencourt—Bac a Vasnes. Het hoofdkwartier kwam te Paillen- court. Broglie met de reserve verlengde de opstelling naar links in de lijn Bac a Bancheul—Oisy. Twee bruggen werden over de Sensette gelegd; bij Bac a Vasnes en Bac a Bancheul. Reeds des avonds bezette een brigade infanterie Vasnes-au-Bac op de Noorde lijke oever der Sensette; 's nachts volgden andere troepen, zodat 's morgens van de 9e reeds 2 brigades en 17 a 18 eskadrons op de hoogten ten Noorden der rivier stonden ter onderschepping van de convooien x). Tot beveiliging van deze liet Marlborough het niet aan ener gieke maatregelen ontbreken. Er werd order gegeven de bagage en broodwagens niet vóór de 9e uit Douai te doen vertrekken, en om 6 a 7 uur 's morgens ging de hertog met de gehele cavalerie van de linkervleugel en met de Deense en Saksische infanterie over de bruggen bij Neuville en posteerde zich op de hoogten van Abscons. Deze troepen hielden de vijand in schaak, zodat het convooi met brood tegen de avond van de 9e ongehinderd het kamp bereikte. De grote bagage marcheerde met een grote omweg over Mar- chiennes en Escudin, waarbij Wood haar met 2000 paarden tege moet ging, en arriveerde eveneens ongedeerd omstreeks 5 uur in de namiddag in de legerplaats. Daar de weg over Marchiennes klaar blijkelijk minder blootgesteld was dan de kortere ovër Le Warde, werden alle boeren uit de omtrek van Marchiennes opgeroepen om de weg vandaar over Escudin begaanbaar te maken en in goede staat te houden. De beveiliging der convooien, alsmede van de wegen naar Rijssel en Bethune, geschiedde grotendeels door de zorg van Hompesch, die intussen naar zijn gouvernement te Douai was teruggekeerd 2). Inmiddels versterkte Villars de infanterie ten Noorden der Sensette tot 30 bataljons, waarover Albergotti het bevel voerde. Deze begon nog dezelfde dag met het inrichten van een grote geretrancheerde legerplaats op de hoogte van Wavrechin. Een linie werd opgeworpen, die haar enerzijds verbond met de brug van Bac a Vasnes, en anderzijds aansloot aan de inundatie langs de Sensette. Zij was ongeveer 2^ km van Bouchain verwijderd en werd van de stad gescheiden door een laagte, waardoor een beek stroomde. Het kamp diende tevens ter beveiliging van de verbin- b Tilly aan Heinsius 10 Augustus; 'Journal' 8 Augustus; Pelet 422. 2) Murray V-433, '36, '37; 'Journal' 9 Augustus. 49

NIMH | 1964 | | pagina 69