Tevens werd een pontonbrug over de Sensette gelegd. Dit laatste was een voorbereiding tot het verdrijven van de vijand uit de Zuidelijke verbindingsweg van Wavrechin naar de vesting, die de 'Chemin des vaches' werd genoesid. Na het verlies van de verbin ding ten Noorden der Sensette had de vijand er met verdubbelde ijver aan gewerkt, en er enige wapenplaatsen en tot dekking een parapet van fascines aangebracht, die evenwel nog lang niet gereed was. De voornaamste beveiliging was echter het geïnundeerde of moerassige en door diepe wateren doorsneden terrein aan weerskanten. Ook aan de Zuidzijde, bij Hordain, legden de geallieerden een brug over de Schelde en werd eveneens materiaal aangevoerd om dwars door het moeras een fascinedam aan te leggen. Albergotti, tot wiens taak de verdediging van de weg behoorde, zag het gevaar in, en daar er niet meer dan compagnieën grenadiers van de regi menten du Roy en Picardie ter bewaking aanwezig waren, gaf hij de 17e last, deze door 30 compagnieën grenadiers en 2£oo man infanterie te versterken, onder Estaing en BaliviÈres als generaals van de wacht. Deze troepen waren nog niet ter plaatse toen omtrent 7 uur 's avonds de geallieerde troepen de weg aanvielen en na korte tegenstand in bezit namen. Zij waren wadende door het moeras ge komen en waren een of meer diepe grachten overgestoken met be hulp van vlotten, welke zij voor zich uit duwden. De grenadiers van het regiment du Roy, die zich ter plaatse van de aanval bevonden, weken in Zuidelijke richting terug, die van Picardie in de richting van Bouchain. De aanvallers (400 grenadiers en de nodige arbeiders) wierpen dadelijk twee traversen op aan de kant van Wavrechin en evenzo naar de zijde van de stad. Aan hernemen van de post langs het voetpad viel niet te denken. Weliswaar was er nog een tweede pad door het moeras, Oostelijk van het eerste, waarlangs de grena diers van Picardie naar Wavrechin terugkeerden, maar ook deze verbindingsweg, die in nog slechter staat was dan de eerste en van twee zijden onder vuur lag, werd prijsgegeven. Met dit voorbeeldig, zij het in hoge mate door het geluk begunstigd wapenfeit der be legeraars was de insluiting van Bouchain voltooid. Dat het geval tot boze woordenwisseling tussen Albergotti en Estaing, die de Chemin des vaches had moeten bezetten, aanleiding gaf, behoeft geen betoog 1). Zie bijlage Terwijl aldus de insluiting der vesting werd voltooid, kon met ?4 Pelet X-427; Murray 453; 'Journal' 17 Augustus; Goslinga, Mém. 15^3; Eur. Merc. i£i; Contadec aan Voysin 18 Augustus (Guerre A I 230^ nr. £9); Estaing aan Voysin 18 Augustus (id. nr. j8); Voysin aan Villars 19 Augustus (bij Pelet p. 643); Villars aan Voysin 21 Augustus (id. p. 64^); Coxe III-427 vlg.

NIMH | 1964 | | pagina 76