Een klein voorspel van de strijd had reeds plaats op de middag van de 19e Augustus, in de vorm van een uitval van compagnieën grenadiers, ondersteund door 100 fusiliers onder Ravignan. Hij was gericht tegen een tweetal aarden blinderingen voor cavalerie, welke de Fransen voor naderingswerken, in de vorm van redans, hielden. Een post van £0 man, die de 'redans' bewaakte, werd met enige verliezen verdreven en verloor twee gevangenen, waarna de werken werden geslecht, en de Fransen er een post achterlieten. Geallieerde berichten maken geen melding van het geval, dat ons alleen uit het journaal van de Franse ingenieur Favart bekend is Zie bijlage 6. In de nacht van 22 op 23 Augustus openden de belegeraars, hoewel nog niet 'formeel', hun loopgraven. Dit geschiedde onder bevel van de brigadier Schmeling, met 1400 arbeiders, onder dekking van 2 bataljons en 800 grenadiers. Aan weerskanten van de bovenstad werd een begin gemaakt met het graven van de eerste parallelde beide delen waren echter nog door een tussenruimte van een paar honderd pas gescheiden. Hier ongeveer stond een kapel (16), op ongeveer 1 £o pas van de buitenwerken, welke kapel sedert de 19e door Franse grenadiers was bezet. Deze trokken na een vuurgevecht terug, doch de verdedigers waren thans gewaarschuwd, en openden uit de buitenwerken een hevig vuur op de nog ongedekte gravers, wat ernstige verliezen veroorzaakte; volgens de Europische Mercurius 4 doden en 9^ gewonden, onder wie een kolonel. De ver houding is, gelijk dikwijls, weinig waarschijnlijk. Dit had plaats bij de rechter attaque; de linker had, volgens dezelfde bron, slechts 6 gewonden. De beide linies bleven door 400 grenadiers bezet 2). Gebruikmakende van de opening tussen de beide linies, deden de Fransen 's avonds 8 uur van de 23e een uitval met 6 compagnieën grenadiers en 200 fusiliers tegen de linker attaque. De 400 grena diers die de bezetting uitmaakten, in de flank ongedekt, sloegen in verwarring op de vlucht, met verlies van een aantal doden en ge wonden en 1 o a 12 gevangenen. Eerst de nadering der cavalerie deed de Fransen terugtrekken. De gevangenen werden de volgende dag teruggezonden, 'avec toute l'humanité desirable', doch de Euro pische Mercurius zegt: 'nadat zij die alvorens uitgekleet hadden' 3. Ook tegen de benedenstad was de vorige nacht een begin gemaakt 57 Dit journaal (Archives du génie, Dépot général des fortifications, Art. 15, Section 2, Carton I, piece wordt verder aangehaald als 'Favart' (bijlage 6). Waar in het volgende van 'linker' en 'rechter' wordt gesproken wil dit zeggen: van het standpunt der belegeraars. 2) Eur. Mere. 15-2/15-3; Verbaal Ged. te velde; Favart 22/23 Augustus. 3) Eur. Mere. 153; Favart 23 Augustus; Feldzüge XIII-185 plaatst deze uitval abusievelijk tijdens het openen der loopgraven in de nacht van 23 op 24 Augustus en tegen de rechter attaque.

NIMH | 1964 | | pagina 79