met de eerste parallel. Dit alles was echter nog slechts een voor bereiding tot het 'formeel' openen der loopgraven, wat in de nacht van de 23e op de 24e Augustus geschiedde, en wel door de luitenant- generaals North and Grey en Colyear, respectievelijk aan de rechter en linker attaque, elk met een generaal-majoor, een briga dier, 2000 arbeiders en 4 bataljons tot dekking. De beide linies werden uitgebreid, bij de rechter attaque tot de Sensette, bij de linker tot de inundatie, waarbij reeds een klein voorwerk of flêche werd afgesneden. Tegenover de benedenstad werd de eerste parallel nagenoeg zonder verliezen aangelegd op ongeveer 300 pas van de contrescarp. Het bevel voerde hier de luitenant-generaal Schwer- zel, met 4 bataljons dekkingstroepen. De bij de bovenstad geleden verliezen worden niet vermeld, en schijnen niet groot te zijn geweest, hoewel de vijand tot middernacht vuurde. De volgende morgen werden de 4000 arbeiders door 1200 andere afgelost om, zoals gewoonlijk, bij dag de loopgraven verder te 'perfectioneren'. Voortaan stond de rechter attaque onder leiding van de directeur De Bruyn, de linker onder Le Vasseur des Rocques, die aan de benedenstad onder Hertel1). In de ochtend van de 24e om half zeven deed de vijand op drie plaatsen een uitval tegen de linker attaque, die aan de kant van de inundatie nog een open plek vertoonde. Op alle drie de punten werd de aanval volgens het verbaal zonder schade van betekenis af geslagen. Het Franse journaal meldt op deze dag alleen een uitval met 30 fusiliers om 10 uur 's morgens, die enig succes gehad zou hebben, doch in elk geval van weinig belang was 2). Tussen de 24e en 2^e werden de beide linies tot een parallel verenigd bij de kapel op de weg naar Douai, die ongeveer de schei ding der twee attaques vormde. De parallel werd aan het uiteinde van de linker attaque van een omgebogen gedeelte of 'crochet' (17) voorzien, waarvan de noodzakelijkheid bij de voorgaande uitvallen was gebleken. Voortaan kwamen, nu de eerste parallel in voldoende staat was, dagelijks slechts zes in plaats van acht bataljons opwacht3). In de nacht van de 2^e op de 26e werd bij de rechter attaque een vooruitgeschoven, niet ver van de Sensette gelegen werkje (w.s. 14) genomen. Tegenover de benedenstad werd die nacht met de tweede parallel begonnen, en tevens vanuit de eerste een linie aangelegd welke het hoornwerk rechts omvatte, waaruit bleek dat de aanval Verbaal Ged. te velde 23/24 Augustus; Eur. Mere. 1^3. De volgende nachten werkte men ge woonlijk met 400 tot 600 arbeiders aan elke attaque. 2) Verbaal Ged. te velde 24 Augustus; Murray 462. 3) Verbaal Ged. te velde.

NIMH | 1964 | | pagina 80