de rechter attaque met 13, bij de linker met 11tegen de beneden stad met 14 stukken; bovendien bij elk der drie attaques met een achttal mortieren en houwitsers. De uitwerking liet niet te wensen over. Twee maal vloog een kruitmagazijn in de bedekte weg in de lucht; het vuur uit de stad verzwakte zeer, en evenzo de tegenactie bij de nadering. Des avonds nam het vuur nog in hevigheid toe, waarbij de kleine Coehoornmortieren zich niet onbetuigd lieten, vooral in het werpen met dubbele handgranaten of z.g. 'perdreaux' In de nacht volgende op de 30e was men tegen de benedenstad zo ver gevorderd, dat drie bruggen over de gracht van het Oostelijke halve bastion werden gelegd. Bij de bovenstad omvatten de sappes de flanken van de aangevallen flêches. Bij de linker attaque waren de mineurs reeds onder de punt van de flêche (12) voor de contre- garde gekomen 2). In de nacht van 3 1 Augustus op 1 September werd hevig om de flêches gevochten. Bij de rechter attaque werd een aanval gedaan op de fleche (13) aan de linkerhand. Zij geraakte tijdelijk in handen der aanvallers, doch werd door een tegenaanval hernomen, waarbij de geallieerden een verlies leden van 2 1 doden en 63 gewonden, terwijl een sergeant en 1 2 man, die reeds in de gracht hadden post gevat, werden gevangen genomen. Ook aan de linker attaque hadden de belegeraars met grote tegenstand te kampen. Een deel der door hen aangelegde linies moest wegens het hevig vuur en veelvuldig werpen met handgranaten worden verlaten, en zij hadden een verlies van 40 do den en 1 27 gewonden te betreuren. Bij de benedenstad hadden de ge allieerden een linie gemaakt langs de grachthun vorderingen werden echter gestuit doordat de verdediger, gebruik makende van het bezit der sluizen, het water zo hoog opzette, dat de werken onderliepen. Ondanks al deze tegenspoed waren de linies, sappes en mijnen der belegeraars toch gestadig vooruitgebracht, en de eerstvolgende dagen werden de veelomstreden flêches de een na de ander on houdbaar. Tussen 1 en 2 September werd een der flêches aan de rechter attaque (13) bestormd en na kortstondige tegenstand genomen, ten koste van 9 doden en 84 gewondenbij de linker attaque werd een der flêches (12) door de verdedigers verlaten. De volgende avond liet men aan deze attaque onder de nog overige flêches mijnen sprin- 60 Eur. Mere. 187; Feldzüge 188. Volgens Favart en Quincy werd tegen de benedenstad gevuurd met 18 stukken in 3 batterijen. 2) Eur. Mere. 188.; De mededeling bij Pelet X-431, dat de geallieerden in de nacht van 30 op 31 Augustus uit drie reeds veroverde flêches werden verdreven (zie Feldzüge XIII-188, noot 2) moet op een misverstand berusten. Geen der bronnen, ook Favart niet, gewaagt van een uitval in die nacht.

NIMH | 1964 | | pagina 82