tegen de palissaden. Zij verloren bij deze gelegenheid 17 doden en 74 gekwetsten 's Nachts van 7 op 8 September drongen bij de rechter attaque de belegeraars in de contrescarp door; een logement werd hier tot stand gebracht, en reeds begonnen aan het maken van vijf afdalingen naar de gracht. Twee batterijen, van respectievelijk 3 en 4 stukken, werden op het glacis gebouwd om de muren van het ravelijn (8) en van het 'corps de la place', waarin reeds bres was geschoten, tot op het grachtspeil te kunnen bevuren. Bij de linker attaque mislukte een poging om in de wapenplaats en de contregarde aan de zijde van de rivier post te vatten. Daarentegen logeerden de aanvallers zich meer naar rechts langs de palissaden vóór de wapenplaats en de rechter face van het ravelijn 2). De kracht en voortvarendheid, waarmee het beleg werd voort gezet, droeg, anders dan het vorig jaar, de goedkeuring van Marl borough weg, die de 9e aan Eugenius van Savoye schreef: 'il a été poussé jusqu'ici avec assez de vigueur, et je n'ai guère lieu de me plaindre de nos ingenieurs'. De 9e waren bij de rechter attaque reeds drie afdalingen gereed. De achterwaartse communicaties van de op het glacis gebouwde batterijen werden vervaardigd, en het logement werd uitgebreid. De verdedigers hadden de bedekte weg grotendeels ontruimd behoudens enige traversen, waarachter zij nog stand hielden. Aan de linker attaque werd door 200 arbeiders, onder dekking van £0 grenadiers en go fusiliers, een logement in de bedekte weg vervaardigd van 76 pas lengte, van de wapenplaats ter linkerzijde tot de punt van het ravelijn (6). Bij de attaque aan de benedenstad werd begonnen aan de grachtovergang naar de tweede afsnijding. Aan alle drie de attaques samen vielen deze dag 24 doden en 99 gewonden. Van 9 op 10 September werd aan beide attaques het vuur ge opend door de op het glacis opgestelde batterijen: bij de rechter attaque een van 9 stukken, bij de linker een van 7 stukken en drie mortieren. Aan beide zijden werden verder de logementen vergroot, hoewel men dit werk aan de linker attaque moest staken wegens het hevig vuur der verdedigers. Aan de benedenstad werd voortgewerkt aan de dam, en begonnen aan een tweede; deze laatste avanceerde echter slechts 24 pas, daar het werkvolk 'wat traag in de arbeit' was. Men had die dag totaal 20 doden en 78 gewonden. 62 x) Eur. Merc. 191/192 Fagel a.d. Raad van State 7 September (R.v.St. 695). Volgens Fagel slaagde de aanval beter aan de rechter- dan aan de linker attaque, 'waer men een seer difficiele en steen- agtige grond vond, hetwelcke den arbeid verhindert'Favart 6/7 September; Murray V-480, 481 Feldzüge XIII-193 geeft van de bestorming bij de rechter attaque geen juist beeld. 2) Eur. Mere. 192.

NIMH | 1964 | | pagina 84