VERDERE KRIJGSBEDRIJVEN Het werd voor Villars de laatste tijd moeilijk in zijn brieven de gebruikelijke toon van diplomatieke grootspraak te bewaren. De rol van toeschouwer bij het bedwingen van Bouchain was hiertoe niet bevordelijk, te minder nadat hij reeds het faillissement van zijn 'Non-Plus-Ultra' linies bij de koning had moeten goedpraten. Daarbij kwam het gevoel van bloot te staan aan de achterklap en kritiek van de hofstrategen, waarover hij zich bitter beklaagde bij madame De Maintenon. Na het verlies van de laatste verbinding met Bouchain op 18 Augustus achtte hij het wenselijk Contades naar het hof te zenden om tekst en uitleg te geven van de onbevredigende gang van zaken. Gelukkig echter behield hij het vertrouwen van de koning en van zijn machtige protectrice, welke laatste hem althans enige troostrijke woorden en verstandige vermaningen deed toe komen 1). De reden, waarom Villars van het rechtstreeks ontzet van Bouchain moest afzien, kwam reeds ter sprake. Ook het kamp van Wavrechin bleek tenslotte geen gevaarlijke bedreiging voor de belegeraars van Bouchainhet bleef bij enige artillerieactie en schermutselingen. De convooien eisten sterke escortering, maar bereikten tenslotte alle ongehinderd hun bestemming. Villars' stelling tussen de Schelde en de Censée - de geallieerden spreken meestal van 'Sensette' - was ongetwijfeld met oordeel gekozen. Nog twee andere oplossingen waren overwogen; de maarschalk bespreekt ze in een uitvoerige memorie van 24 Augustus. De eerste was het innemen van een positie tussen Schelde en Celle, in de lijn Cambrai-Saulzoir. Op deze wijze behield men verbinding met Quesnoy, en beperkte men het foerageringsgebied van de tegenstander. Daarentegen liet men de vijand geheel de vrije hand ten Noorden van de Schelde, en behield deze de keus, uit zijn versterkte stelling tot de aanval over te gaan onder voor de Fransen, wegens de grote frontbreedte, ongunstige omstandigheden. Een tweede oplossing was, met het gehele leger over de Censée te gaan en tegen 's vijands verbinding met de Scarpe te ageren. Afgezien van foeragemoeilijkheden zou dit HOOFDSTUK VI (Zie schets nr i) x) De Vogué T 1, p. 397 vlg. 67

NIMH | 1964 | | pagina 89