637 De Luchtdoelartillerie groepen van vier en wijzigden voordurend hun snelheid en koers, terwijl zij niet langer binnen de werkingssfeer der batterijen bleven dan strikt noodzakelijk was voor het uitvoeren van hun aanvallen. Bovendien bleven de toestellen op grotere hoogte dan op de voorafgaande dagen, waardoor de trefkans gering was, terwijl de 163e Bt.Lu.A. en het i-ie Comp.Lu.Mitr. door de grote vlieghoogte veelal geen gelegenheid kregen het vuur te openen. Er werden dan ook geen vliegtuigen neergeschoten, ook niet door het afweergeschut van de Britse oorlogsbodems. Om 10.00 bombardeerde de vijand het dorp opnieuw, terwijl tevens zowel de Britse troepen op het terrein ten westen van hotel Amerika als de opstellingen van de 17e en de 163e Bt.Lu.A. werden aangevallen. Hierbij kreeg het hotel Amerika, dat behalve de C.-Lvd.Gr. ook de staf van de Britse troepen tot commandopost diende, enige voltreffers, waardoor het grotendeels werd verwoest. De vóór het hotel staande commando-auto van de C.-Lvd.Gr. werd volkomen vernield, doch de C.-Lvd.Gr. zelf, die juist het hotel was binnengegaan, bleef- evenals zijn staf - op wonderbaarlijke wijze ongedeerd. Bij de 163e Bt.Lu.A. sneuvelde één dienst plichtig soldaat. Blijkens een mededeling van de Nederlandse verbindingsofficier, die was toege voegd aan de commandant van de plm. 900 man sterke Britse troepenmacht, mocht niet meer worden gerekend op versterking van de Britse troepen. Majoor De Leeuw gaf deze mededeling telefonisch door aan de C.-Lvd., hieraan toe voegend, dat naar zijn mening de bestaansreden van de Lvd.Gr. Hoek van Hol land nu voor een groot deel was komen te vervallen. Hierop trok de C.-Lvd. de voorgenomen versterking van de Lvd.Gr. met de 6e Bt.Lu.A. (op 10 mei in stel ling staande bij Strijen) in en gaf de C.-Lvd.Gr. opdracht om de commandant van deze batterij, die reeds te 's-Gravenzande was aangekomen, bevel te geven door te marcheren naar 's-Gravenhage en zich te melden bij de C.-Lvd. Wel kreeg de C.-Lvd.Gr. de beschikking over de 3e en de 4e sectie van de IXe Zl.A.tl., die met 4 a 5 bruikbare installaties te Loosduinen waren aangekomen. Majoor De Leeuw gaf bevel beide secties tot één sectie te verenigen en de zoek lichten nog dezelfde avond op te stellen in door hem verkende opstellingsplaatsen. Daardoor zou het voor de verschillende batterijen mogelijk zijn om reeds in de nacht van 14 op 15 mei te vuren met medewerking van zoeklichten. Op verzoek van de C.-Positie Hoek van Holland gaf de C.-Lvd.Gr. de C.-i-ie Comp.Lu.Mitr. bevel om op 15 mei bij het aanbreken van de dag van stelling te veranderen en een opstelling in te nemen nabij strandpaal 117, teneinde zowel te kunnen vuren op vijandelijke vliegtuigen als op valschermtroepen, wanneer deze op het strand of op een aan de binnenzijde van de duinen gelegen veldje zouden landen. 's Middags werd het verblijf in Hoek van Holland zeer onbehaaglijk. De bombar dementen hielden aan en een gedeelte van het dorp raakte in brand. De burger-

NIMH | 1970 | | pagina 101