De Luchtdoelartillerie van de landing van enige valschermjagers onder Voorburg, werd ook de wegver binding van 's-Gravenhage naar Utrecht korte tijd verbroken. Gedurende de morgenuren was 's-Gravenhage, voor wat betreft de wegverbin dingen derhalve van de buitenwereld afgesneden, zij het in de meeste gevallen door slechts zwakke vijandelijke strijdkrachten. Hierdoor was de bevoorrading van de luchtdoelbestrijdingsmiddelen met munitie en andere benodigdheden on mogelijk geworden, althans voor zover deze moest geschieden van buiten de stad (en met autovervoer). Door het grote munitieverbruik enerzijds en het ter plaatse ontbreken van aanvullingsmogelijkheden anderzijds, ontstond t.a.v. de munitie positie een kritieke toestand. Ook waren de normale wegverbindingen met het kringcommando verbroken. En tenslotte voelden verschillende van de onder delen zich bedreigd door vijandelijke troepen, omdat deze de opstellingen nader den of zich nestelden in de omgeving daarvan. Om deze redenen wendden de batterij- en pelotonscommandanten van het in het nauw gebrachte 's-Gravenhage zich met hun verzoeken om hulp tegen de op dringende vijand en om aanvulling van hun munitievoorraden niet meer tot het ver verwijderde en onbereikbare kringcommando te Rotterdam, maar tot het Stafkwartier van de C.-Lvd. te 's-Gravenhage. Hierdoor kwam dit stafkwartier plotseling voor het feit te staan, dat het onder de moeilijkste omstandigheden een niet onbelangrijk aantal luchtdoelbestrijdingsmiddelen rechtstreeks onder zijn bevel moest nemen. De sectie artillerie van dit stafkwartier was hier voor wat betreft de personeels sterkte en de materiële middelen - vanzelfsprekend niet op ingesteld. In de loop van de ochtend meldden zich op het stafkwartier echter verschillende officieren en onderofficieren, die met klein verlof te 's-Gravenhage vertoefden en door het uitvallen van de wegverbindingen hun onderdelen elders in Nederland niet meer konden bereiken. Ook enkele uit het Militaire Hospitaal te 's-Gravenhage ont slagen zieken meldden zich op het Co.-Lvd. Met spoed werd dit personeel inge deeld bij de sectie artillerie van het stafkwartier en - indien het daar niet meer nodig was - bij de batterijen of pelotons. Van dit ogenblik af trad genoemde sectie in feite op als bevelvoerend orgaan voor alle luchtdoelartillerie rondom 's-Gravenhage, een taak waarvan zij zich met grote energie heeft gekweten. Zoals bekend, werd de C.-Lvd. in de loop van de morgen van 10 mei door de O.L.Z. toegevoegd aan de C.-Vg.H., die belast was met de gehele operatie tegen de valscherm- en luchtlandingstroepen. Hierdoor werd een nauw contact geschapen tussen het Co.Lvd. en het Co.-Vg.H. en ontstond de mogelijkheid, om de meest bedreigde batterijen en pelotons reeds betrekkelijk spoedig te hulp te komen met infanterie en pantserwagens. De munitie-aanvulling voor de lichte kalibers stagneerde aanvankelijk nog even. 641

NIMH | 1970 | | pagina 105