643 De Luchtdoelartillerie door deze ontwikkeling ook de kans op luchtaanvallen op de residentie zou toenemen, werd door de C.-Lvd. - na overleg met de C.-Vg.H. - besloten het aantal luchtdoelbestrijdingsmiddelen rond 's-Gravenhage zoveel mogelijk op te voeren. Alle batterijen en pelotons, die elders vrij kwamen (6e Bt.Lu.A., pelotons 2 tl. uit het Depot Luchtdoelartillerie), kregen de opdracht af te marcheren naar 's-Gravenhage, waar hun commandanten zich moesten melden op het Co.Lvd. De chef van de staf van het Co.Lvd., kolonel V.E. Wilmar, belastte eerste-luite- nant S.H. Hoogterp van de sectie artillerie met het treffen van de uitvoerings maatregelen. Luitenant Hoogterp maakte onmiddellijk een opstellingsplan voor het 'luchtverdedigingsfront', liet de nodige verkenningen verrichten en gaf de noodzakelijke orders voor stellingverandering voor de reeds aanwezige eenheden en voor het in stelling komen van de van elders komende onderdelen. Temidden van deze uitvoeringsmaatregelen kwam het bevel om de wapens neer te leggen. d De gebeurtenissen in de luchtverdedigingskring Utrecht/ Soesterberg (zie de kaarten nos. 21 t/m 25) 1 Algemeen De commandopost van de Kr.C., luitenant-generaal W.F. Sillevis, was gevestigd in een perceel aan de Plompetorengracht te Utrecht. In deze stad had de Kr.C. een instrumentmakerij, een bankwerkerij/smederij en een autoherstelplaats laten inrichten, waarop zijn ondercommandanten voor hun reparaties konden terug vallen. Zoals al eerder is vermeld, was de Lvd.Kr. sedert 8 april 1940 gesteld onder bevel van de Commandant van het Veldleger, wiens hoofdkwartier zich te Zeist bevond. De batterijen en pelotons, die luitenant-generaal Sillevis ter beschikking stonden, waren in vijf Lvd.Grn. georganiseerd, die elk werden gecommandeerd door een majoor of kapitein, bijgestaan door een staf. Organisatorisch gezien was de Lvd. Kr. Utrecht/Soesterberg de beide andere Lvd.Krn. dus vooruit. In de vroege morgen van 10 mei beschikte de Kr.C. over de hierna volgende Lvd. Grn. en zoeklichtafdelingen: De Lvd.Gr. Utrecht, bestaande uit: de staf; de 1 ie Bt.Lu.A.; het 35e, het 36e en het 37e Pel.Lu.Mitr. het 45e, het 46e en het 47e Pel.Lu.Mitr. en het 43e en het 44e Pel.Lu.Mitr. Lvd.PVianen).

NIMH | 1970 | | pagina 107