645 De Luchtdoelartillerie De zoeklichtafdelingen: de lie en de IXe Zl.A.tl., elke afdeling bestaande uit drie secties van vier zoek lichtinstallaties. Bovendien stelde de Commandant van de Afdeling Utrecht van het V.L.K. Lad., reserve kapitein W.J. Rinkel, zich - ingevolge zijn oorlogsinstructie - op 10 mei omstreeks 5.30 onder de bevelen van de Kr.C. Zijn afdeling was op 7 mei niet gemobiliseerd, omdat zij onvoldoende was geoefend. Op grond van de vele lucht- wachtberichten in de vroege morgen van 10 mei alarmeerde kapitein Rinkel zijn personeel om 3.00 en liet de beide pelotons, elk van twee vuurmonden van 2 tl. no. 1in stelling komen op het vaaltterrein aan de Menno van Coehoornstraat, waar zich ook het oefenterrein van de afdeling bevond. Luitenant-generaal Sillevis beschikte voorts nog over een vast radiostation in de Kromhoutkazerne De 9e, de 10e, de 1 ie, de 12e en de 20e Bt.Lu.A. waren elk uitgerust met drie ka nonnen van 7.5 tl. no. 1 en de 11 ie t/m de 117e Bt.Lu.A. elk met drie kanonnen van 6 tl. Bovendien beschikte elke batterij nog over twee mitrs. M.25. De 31 pelotons luchtdoelmitrailleurs waren alle uitgerust met vier mitrs. M.25. De totale bewapening van de Lvd.Kr. bestond derhalve uit: 15 kanonnen van 7.5 tl. no. 1 21 kanonnen van 6 tl. 148 mitrailleurs M.25; 4 kanonnen van 2 tl. no. 1 en 24 zoeklicht-installaties. De opstelling van de luchtdoelbestrijdingsmiddelen in de vroege morgen van 10 mei blijkt uit de kaart no. 22, waarop deze middelen - in 'zwart' - zijn aange geven. Aangezien alle middelen van de Lvd.Kr. binnen het operatiegebied van het Veld leger waren opgesteld, zijn op de kaart tevens - in 'groen' - de luchtdoelbestrij dingsmiddelen van dit Veldleger aangegeven. Hierdoor verkrijgt men een overzicht van alle luchtdoelbestrijdingsmiddelen, die - in het algemeen gesproken - waren opgesteld1 tussen Amersfoort en 's-Hertogen- bosch. 1 Om een niet te geflatteerd beeld op de kaarten nos. 22 t/m 26 te verkrijgen, zijn de opstellings plaatsen van de batterijen en de pelotons niet met de in 1940 in gebruik zijnde officiële tekens aan gegeven, terwijl om dezelfde reden ook de bijschriften bij de tekens zijn vereenvoudigd. Hierom trent zal de lezer een toelichting op de kaarten vinden.

NIMH | 1970 | | pagina 111