De Luchtdoelartillerie 2 De Luchtverdedigingsgroep Utrecht (zie de kaart Q, in de tekst) Reeds vroeg in de morgen van 10 mei was de C.-Lvd. Gr., majoor J.H. Heffener, in zijn commandopost in de Hojelkazerne aanwezig, waar hij de vele luchtwacht- berichten beluisterde. Omstreeks 4.30 opende de ne Bt.Lu.A., onder bevel van reserve eerste-luitenant Mx. J. Wiethoff, voor de eerste maal het vuur, dat met onregelmatige tussenpozen de gehele dag werd herhaald. De verschillende pelotons lu.mitrs. begonnen kort na 5 uur de vele laag over Utrecht vliegende vijandelijke vliegtuigen te beschieten. De gehele dag was er een intensieve vijandelijke luchtactiviteit en de onderdelen schoten vermoedelijk vijf vliegtuigen neer. Vroeg in de morgen van 11 mei viel een aantal vliegtuigen zonder succes met hun boordwapens de opstelling van de 11e Bt.Lu.A. aan. De vijandelijke activi teit in de lucht in de omgeving van Utrecht was op deze dag echter aanzienlijk geringer dan op 10 mei. Voor zover vijandelijke vliegtuigen nabij de stad vlogen, werd de 1 ie Bt.Lu.A. zoveel mogelijk vermeden of werd gevlogen met niet con stante hoogte, richting en snelheid. De 12e mei kenmerkte zich door een geringe luchtactiviteit boven het gebied van de Lvd.Gr. Berichten meldden dat er door burgers op de militairen werd geschoten. Hoewel de C.-i ie Bt.Lu.A. tegen dit euvel optrad, o.m. door de uitzending van een patrouille, bleek het niet mogelijk om eventuele daders te arresteren. Om 19.25 onttrok de Kr.G. het 43e en het 44e Pel.Lu.Mitr. aan de Lvd.Gr. Utrecht en stelde beide pelotons onder de bevelen van de C.-Lvd.Gr. Lek. De reden was, dat de Qe Bt.Lu.A. en het 89e en het 90c Pel.Lu.Mitr. van Hedel waren teruggetrokken en sedert 11 mei op last van de Kr.G. in stelling waren gekomen bij Vianen. De batterij en de vier genoemde pelotons vormden van toen af het Lvd.P. Vianen. De Kr.C. wees de C.-ge Bt.Lu.A. aan als C.-Lvd.P. In de voormiddag van 13 mei was de activiteit in de lucht in de omgeving van Utrecht groter dan op de vorige dag. De ne Bt.Lu.A., alsmede de verschillende pelotons gaven meerdere vuurstoten af, waardoor o.a. een vijandelijke bommen werper tot een noodlanding werd gedwongen op enige kilometers afstand van de batterij. De vier inzittenden verweerden zich na de landing met een mitrailleur, maar gaven zich over toen zij van verschillende zijden Nederlandse patrouilles zagen naderen. Toen het Veldleger in de avond terugtrok op het Oostfront van de Vesting Hol land, waardoor o.m. de verschillende pelotons van de Lvd.Gr. Soesterberg naar het westen moesten worden verplaatst, deelde de Kr.G. het 40e en het 48e Pel. 650

NIMH | 1970 | | pagina 116