het 40e en het 48e Pel.Lu.Mitr., het 35e, het 36e en het 37e Pel.Lu.Mitr. en het 45e, het 46e en het 47e Pel.Lu.Mitr. 652 De Luchtdoelartillerie Lu.Mitr. bij de Lvd.Gr.Utrecht in. Majoor Heffener stelde de pelotons op bij de ne Bt.Lu.A. om deze batterij een betere bescherming te geven tegen aanvallen van laag vliegende vliegtuigen. Door burgerarbeidskrachten liet hij op 14 mei 'kuilen' maken voor de beide pelotons. Vroeg in de morgen van 14 mei bleek de verbinding langs de weg tussen de ver schillende onderdelen van de Lvd.Gr. zeer moeilijk door de grote drukte in de straten van Utrecht en op de verschillende wegen buiten de stad. Deze drukte werd veroorzaakt door de evacuerende burgerbevolking en later op de dag door de uit de Grebbestelling terugtrekkende troepenonderdelen. Niettegenstaande de minder gunstige berichten over het verloop van de strijd in deze stelling, bleef de stemming bij de onderdelen van de Lvd.Gr. echter vastberaden. 's Middags wierp een vijandelijk vliegtuig in het Nederlands gestelde pamfletten uit, waarin de overgave van de stad werd gevorderd. Indien aan de vordering geen gevolg zou worden gegeven, zou de vijand zijn toevlucht nemen tot een bombardement. Kort daarop deden geruchten de ronde over het neerleggen van de wapens. Deze geruchten vonden hun bevestiging in een om 17.30 telefonisch gegeven be vel van de Kr.G. (die in de nacht van 13 op 14 mei zijn commandopost naar Bos koop had verplaatst) aan de G.-Lvd.Gr. Utrecht, welk bevel als volgt luidde: 'Op last van de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, vertegen woordiger der regering in Nederland, moeten parlementairs met wit te vlaggen worden uitgezonden door alle hoofdofficieren, comman danten in voorste lijn, teneinde de vijand mede te delen, dat de O.L.Z. zich genoodzaakt heeft gezien - teneinde het verder bombarderen van open steden te voorkomen - het gestelde Duitse ultimatum te aanvaarden en de wapenen neer te leggen. Ik gelast, dat tot de komst der Duitse troepen en ook daarna onder deze omstandigheden een voorbeeldige orde en tucht zal worden gehandhaafd. Ik heb diepe bewondering voor hen, die onder mijn bevelen dapper hebben ge streden. Aan de soldateneer is voldaan'. Toen op 14 mei de wapens moesten worden neergelegd, omvatte de Lvd.Gr. derhalve de hierna vermelde luchtdoelbestrijdingsmiddelen: de 1 ie Bt.Lu.A.;

NIMH | 1970 | | pagina 118