654 De Luchtdoelartillerie 3 De Luchtverdedigingsgroep Soesterberg Op 10 mei had de C.-Lvd.Gr. Soesterberg, reserve kapitein Dr.J.A. van den An- del, zich van zijn commandopost in de Bilt (Utrechtseweg 298) voor controle doeleinden begeven naar de 12e Bt.Lu.A., waar hij even na 4.00 aankwam. De commandant van deze batterij, reserve eerste-luitenant E.A.M van Oppen, liet om 4.10 het vuur openen op vijf vijandelijke vliegtuigen, die spoedig door meerdere werden gevolgd. Kort na de vuuropening, ontstond er kortsluiting in het vuurleidingstoestel, waardoor de batterij uitviel. Om 4.40 begon de batterij opnieuw te vuren, thans op een formatie van drie vliegtuigen. Eén der vliegtuig-en kreeg een treffer, zwenkte af en kwam in aan raking met een van de andere vliegtuigen van het verband, waarna beide vlieg tuigen neerstortten bij de noordgrens van het vliegpark Soesterberg en in vlammen opgingen. Een bombardement van het vliegpark Soesterberg bleef uit, doch verschillende jachtvliegtuigen vielen met hun boordwapens de vele gebouwen aan. Vooral de oude vliegtuigen bij het theehuis 'Soesterdal' (zie de kaart R, in de tekst), die een permanente tentoonstelling vormden en een bezoek aan deze openbare ge legenheid moesten stimuleren, trokken 's vijands aandacht. De C.-Lvd.Gr. gaf kort na de aanval opdracht deze vliegtuigen te verbranden, omdat verschillende in de omgeving van het theehuis opgestelde onderdelen van het vijandelijk vuur te lijden hadden gehad. O.m. was de barak van het 39e Pel.Lu.Mitr. ernstig be schadigd en waren twee soldaten gewond. In de loop van de morgen zocht kapitein Dr. Van den Andel een nieuwe com mandopost en vond deze in Utrecht in een schoolgebouw, gelegen aan de Van Hoornekade. Wat de reden was voor deze verplaatsing, die op 11 mei werd uit gevoerd, is niet meer bekend. Op de terugweg naar zijn commandopost in de Bilt, bezocht hij de me Bt.Lu.A., onder bevel van reserve eerste-luitenant L.L.E. Beuvery, waar de dekkingen juist gereed waren gekomen en waar een uit stekende geest heerste. Tegen middernacht verplaatste de C.-I2e Bt.Lu.A. zijn batterij naar het bedekte terrein bij Huize de Hoge Klei, ten zuiden van de Laan 1914, omdat hij van oor deel was dat zijn opstellingsplaats bij de vijand bekend was geworden. Op 11 mei begaf kapitein Dr. Van den Andel zich reeds om 3.30 op pad om zijn verschillende onderdelen te controleren. Het bleek hem, dat het personeel overal in een uitstekende stemming was. De activiteit in de lucht was op deze dag gering. Even na 19.00 deden er geruchten de ronde, dat vijandelijke pantserwagens zouden zijn doorgebroken en bij Soesterberg waren gesignaleerd. De C.-Lvd.Gr. vernam deze geruchten, doordat o.m. de C.-4ie Pel.Lu.Mitr. hem opbelde en

NIMH | 1970 | | pagina 120